Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Luty 22, 2019 | Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Przewiń do góry

Góra

Błękitna kolęda

Błękitna kolęda

Błękitne śpiewy z tańczącymi aniołami, czyli „Błękitna kolęda”.

W sobotę, 11 stycznia, o godz. 18.00 w wypełnionym po brzegi kościele ewangelicko-augsburskim św. Piotra i św. Pawła odbył się koncert kolęd, w którym wystąpili: Zespół Wokalno-Instrumentalny ze SP nr 9 pod dyrekcją Beaty Zakrzewskiej, Młodzieżowa Kameralna Orkiestra Smyczkowa PSM II st. pod dyrekcją Rafała Rydygera, Chór Incanto przy WSHE pod dyrekcją Magdaleny Cieślar, Julia Laskowska – fortepian, Jadwiga Gryzel – recytacja. Jako soliści wystąpili też Magdalena Cieślar – sopran i Rafał Rydygier – skrzypce.

Muzyczny wieczór Koncertem g-moll nr 8 Arcangelo Corelliego wspaniale zainaugurowała orkiestra smyczkowa.  W kolejnych częściach w pięknym wykonaniu zespołu, chóru, orkiestry i solistów popłynęły dźwięki francuskiej, austriackiej, rosyjskiej, irlandzkiej i polskich kolęd przeplatane nastrojowym czytaniem poezji. Kolędowe śpiewy z graniem na instrumentach powodowały w kościele mocniejszy powiew powietrza, który to wprawiał w ruch wiszące nad wykonawcami niebieskie anioły i gwiazdy. Cudowne wrażenie tańczących aniołów wśród gwiazd wraz z odcieniami błękitów, niebieskości dominujących w strojach koncertowych wszystkich wykonawców, w całokształcie odbioru dały poczucie harmonii nie tylko muzycznej.

blekitna_koleda_01_2014_foto
Pomysłodawczyni i organizatorka tego przedsięwzięcia Magdalena Cieślar na nasze pytanie, skąd pomysł, powiedziała: – Koncertowych pomysłów mam wiele, a do wspólnego muzycznego działania zachęcać dalej będę pabianickie dzieci, młodzież i nas, dorosłych. Takie międzypokoleniowe muzykowanie wnosi wiele radości, dostarcza nowych wrażeń i emocji. Wspólne granie i śpiewanie sprawia nam po prostu olbrzymią frajdę, a muzyka nie tylko rozwija nasz intelekt, ale również kształtuje naszą osobowość, jest doskonałym bodźcem do ciągłego rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego warto stwarzać takie możliwości, aby tej muzyki i działań artystycznych z nią związanych było jak najwięcej.

„Błękitna Kolęda” była tego dowodem. Słuchaczom bardzo podobał się koncert i z radością gorąco oklaskiwali wykonawców. Wieczór ten był ambitną i piękną inicjatywą, w którym zabrzmiały nie tylko kolędy i wiersze, ale przede wszystkim widoczna radość i pasja wykonawców. Czekamy na więcej.