Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Wrzesień 19, 2019 | Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Przewiń do góry

Góra

komentarzy 11

„Cud” wiceprezydenta, czyli wirtualne 58 milionów – faktów cd.

„Cud” wiceprezydenta, czyli wirtualne 58 milionów – faktów cd.

| Dnia 13, Lis 2014

Choć w poniedziałek (10 listopada) w „Nowym Życiu Pabianic” napisaliśmy, że wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz podaje nieprawdę ubiegając się o fotel prezydenta Pabianic, do tej pory nie przeprosił mieszkańców za systematyczne wprowadzanie ich w błąd. Mackiewicz to kandydat Bloku Samorządowego „Razem”.

Przypomnijmy, że chodzi o 58,5 miliona złotych, które to, jak wciąż utrzymuje kandydat, dostaliśmy z Unii Europejskiej.

Mamy Dostaliśmy 1
Przyznaniem takich pieniędzy Mackiewicz chwalił się także podczas debaty prezydenckiej w MOK-u (5.11), chociaż w Strategii Rozwoju Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (uchwalonej 22 lipca br.) napisano: „Fakt figurowania projektu w wykazie nie oznacza automatycznego uzyskania dofinansowania” .

Dofinansowanie

Mackiewicz rzekomy sukces odtrąbił już na początku czerwca br. , kiedy to z Urządu Miasta Łodzi (partner strategiczny) dotarła informaxcja o zakwalifikowaniu pabianickich projektów do wspólnej strategii ŁOM. Daliśmy do zrozumienia, że to mocno naciągane, ale to nie powstrzymało wiceprezydenta, który na kłamstwie postanowił budować swoją kampanię prezydencką: http://www.nowezyciepabianic.pl/wp/2014/11/10/mackiewicz-mistrz-od-kielbasy-wyborczej/
Tu można zapoznać się (cz. II) z pabianickimi projektami i projektami innych powiatów, miast i gmin:

O to na jakim faktycznie etapie są STARANIA o dofinansowanie zapytaliśmy Marcina Masłowskiego rzecznika Prezydenta Miasta Łodzi.

Odpisał nam wczoraj, że przesłana w lipcu br. Strategię Rozwoju Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego 2020+(Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – ZIT) ), została przesłana do Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w celu zaopiniowania.

– Niestety, do chwili obecnej (ze względu na brak zatwierdzonego przez Komisję Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020) nie jest możliwe zawarcie umowy na wdrożenie ZIT pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Związkiem ZIT. Także ze względu na przedłużające się negocjacje z Komisją Europejską w zakresie programów operacyjnych nie było możliwe przesłanie przez MIR i UM uwag do Strategii w trybie przewidzianym przez art. 30 pkt. 5 ustawy wdrożeniowej.

Z informacji przekazanych przez UM wynika, że RPO WŁ 2014-2020 zostanie zatwierdzone przez KE najprawdopodobniej do końca grudnia br. Po tym terminie UM i MIR prześlą swoje uwagi do dokumentu – informuje rzecznik Marcin Masłowski. I dodaje, że: –
W połowie lutego 2015 r. będziemy dysponować dokumentacjami technicznymi dla aż 36 projektów ZIT. Wtedy będziemy mogli złożyć pełne wnioski o dofinansowanie, jeśli tylko do tego czasu Urząd Marszałkowski określi wzór wniosku o dofinansowanie.

Komentarze:

 1. Pan Chodkowski wzięta partia
  Do roboty też ma farta
  Rozrywany przez dwa miasta
  Praca w mnogość mu urasta.
  Z czoła pot mu kapie strugą
  Wszak to jego jest zasługą,
  że nad Wartą i Pabianką
  Ścieki płyną strugą wartką.
  Dla ludności służbę wiedzie
  O czym głośno już w eterze
  Dwa etaty w osiem godzin
  Któż zacz inny to pogodzi???
  Szef Łasiczka z Jarmużowej
  Z podziwu aż traci mowę
  To jest przykład takiej pracy
  Z której dumni są rodacy

 2. Pinokio

  uroczy Pinokio…

 3. lord

  Czemu dla zapewnienia obiektywizmu redakcja nie pokusiła się o komentarz Mackiewicza? bo obiektywna nie jest…. Ale jednak z odpowiedzi tego Pana wynika, że coś zostało zrobione w temacie, gdyby nie starania Mackiewicza o środkach można by było jedynie marzyć, a tak są wpisane na listę

  • Redakcja

   Pan Mackiewicz wielokrotnie przekazał swój punkt widzenia: „Dostaliśmy pieniądze”, zestawiliśmy go ze stanem faktycznym. Ot, cała filozofia. Dziennikarze naszej redakcji są od pisania i dokumentowania tekstów, a nie od kontaktowania się z politykami, wchodzenia z nimi w zażyłe stosunki, doradzania, jak powinni się zachować, aby wypaść jak najlepiej. To zakres obowiązków specjalisty od marketingu politycznego, a nie dziennikarza. Prawda jest, że projekty pabianickie zostały włączone do wspólnej strategii. I to wszystko na razie. Zerknięcie w dokument pozwala natomiast samodzielnie wysnuć wniosek, jakie są nasze projekty na tle innych. Taką możliwość dajemy naszym czytelnikom. Zadaniem dziennikarza dobrze prawidłowo funkcjonujących mediów, nie zaś tzw. reżimowych jest dociekanie prawdy, a nie bezkrytyczne odnotowywanie, co przedstawiciel ekipy rządzącej powiedział.

  • londek

   Komentarz Mackiewicza w NŻP ??? Proszę się nie dziwić do TV TRWAM też nie zapraszają drugiej strony.

   • Redakcja

    Do czego komentarz konkretnie? Do własnego orędzia o tym, że „dostaliśmy pieniędze”?

 4. Allak Akbar

  Prawda jest taka: widzieliście ostatni Popis Zbigniewa Dychty w Radiu Zet????? Dramat i żenada. Dalej kto? Jaksa i PO? Im już dziękujemy za 8 lat nędzy i dna. Gryglewski? No w miarę sensowny ale zawsze to lewica. Ciebiada (PiS)? To już wolałbym konia na stanowisku, przynajmniej nie będzie się odzywał. Więc sorki ale pozostaje Mackiewicz. Pracował w końcu lata w samorządzie. Jak ma być byle kto bez pojęcia, ładu i składu wolę jego. A co do obietnic: każdy obiecuje i najczęściej nic z tego nie wynika, no ale ktoś i tak będzie rządził.

 5. Sedym

  No właśnie. Nędza, zapaść i beznadzeja. Dziękujemy Grzegorzowi Mackiewiczowi i Zbigniewowi Dychto za te osiągnięcia. Cieszymy się jako Pabianiczanie, że obydwoje kandydujecie. Wasze dobre samopoczucie napawa nas optymizmem.

 6. W zasadzie, to faktycznie, lepiej by było, żeby jakiś redaktor pokusił się choćby o telefon do Pana Mackiewicza z prośbą o komentarz do całej sprawy, pokusił się o zadanie pytania: no dobrze, ale proszę powiedzieć, jak konkretnie będzie dalej wyglądał proces uzyskiwania tych pieniędzy, krok, po kroku, skoro według Pana są to pieniądze pewne? Odpowiedź na tak postawione pytanie mogłaby być bardzo interesująca.

  • Redakcja

   Pragniemy zauważyć, iż wiceprezydent ogłosił, że „Dostaliśmy pieniądze”, zaś tekst „Masze podsumowanie” składał się z nominacji do tytułów. Przykładowo Renata Uznańska – Bartoszek została oceniona pozytywnie za najlepszy baner, zaś. p. Mackiewicz za najbardziej fałszywą propagandę. Faktem jest, że pieniędzy fizycznie nie ma, nie ma nawet jeszcze formularzy. Gdyby p. Mackiewicz mówił o sukcesie polegającym na zakwalifikowaniu się projekty do wspólnej strategii z ogromną szansą, że prawidłowo wypełni się wniosek, na 58, 5 miliona, to nie minąłby się z prawdą.

 7. londek

  W ZIT-ach Pabianice zrobiły wszystko. Tylko podpisanie umów zostało. Komisaj , Europejskie Fundusze to formalność, zapewniam , ze nie zlikfiduja RPO … powtórze jeszcze raz

  ===============

  ZIT-y to nowość w projektach unijnych. W programowaniu 2014 – 2020 Komisja Europejska poprzez rozporządzenia EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) pozwoliła MRR (Ministerstwu Rozwoju Regionalnego) stworzyć dokument „Zasady realizacji ZIT w Polsce“.

  W dokumencie tym jest zapis, że środki na ZIT-y stanowią około 5% całaj alokacji dla Polski z EFRR i będą uruchomione w momencie wypełnienia wszystkich warunków realizacji ZIT-ów. Tych warunków jest 8. Pabianice zrealizowały 7. Został punkt 8 … podpisanie umów na dofinansowanie projektów.

  Ważne jest rozróżnienie pojęć WARTOŚĆ PROJEKTU a WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA PROJEKTU. W przypadku Pabianic wartość projektów wynosi ok 70 mln. a wartość dofinansowania 58 mln.

  Niestety wpisanie projektu w ZIT nie gwarantuje dofinansowania. Tak jest w przypadku Brzezin, które mają projekt na 15 mln. a dofinansowanie jeszcze nie ustalone. Na dziś zero.Warto tu dodać, że Pabianice zajmują 2 miejsce po Łodzi, jeśli chodzi o wartość projektów w ŁOM.

  Kiedy więc pieniądze w gotówce pojawią się w Pabianicach? Wtedy kiedy będą wystawione faktury … za wykonane projekty na terenie Pabianic. Czy to droga długa i wyboista??? Wiele zależy od nowej Rady Miasta Pabianic. Nowi radni muszą znaleźć środki z budżetu miasta na tzw. wkład własny. Myślę, że znajdą bo to konsekwencja wcześniejszych uchwał przyjętych przez „starą“ Radę o przystapieniu do Łodzkiego Obszaru Metropolitalnego miasta Pabianice. Potem juz tylko zostaje RPO w trybie konkursowym ale, że to dofinansowanie z ZIT, to w trybie pozakonkursowym, więc formalność. Wydaje się, że jedynym zagrożeniem, że Pabianice nie dostaną środków z UE jest tylko jej likwidacja.

  Myślę, że na początku okresu programowania 2014 – 2020, Pabianice zrobiły wszystko, co było mozliwe i dostały w ZIT-tach 58 mln. Pamiętajmy, że do 2020 będzie jeszcze wiele pieniędzy w różnych projektach, w których Pabianice będą mogły dostać pieniądze z UE. Powodzenia Pabianice!!!

Wstaw komentarz