Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Grudzień 12, 2019 | Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Przewiń do góry

Góra

komentarzy 5

Podwyżka podatku od nieruchomości i nie tylko

| Dnia 05, Gru 2014

Musimy bardziej zbiednieć, aby miasto dostało „janosikowe”. Dlatego

na odchodne prezydent Zbigniew Dychto i skarbniczka Elżbieta Pluta przygotowali uchwałę
podnoszącą podatek od nieruchomości o 2,5% i podatek transportowy.

– To działa tak: jeśli nie podniesiemy podatków, minister odczytuje to jako dobrą kondycję finansów miasta i uznaje „nie potrzeba im dokładać” – tak Zbigniew Dychto przedstawił w uproszczeniu mechanizm.Chodzi o pozyskanie subwencji, dla biednych samorządów, czyli tzw. janosikowego. W 2012 roku radni uchwalili podwyżkę podatków na 2013 rok o 2,5%, dlatego w tym roku, po obliczeniach, MF przelało nam ponad 4 mln złotych (za 2013).

Pod koniec 2013 radni nie zaserwowali nam podwyżek na obecny rok, ze względu na wybory – nie chcieli być „tymi złymi”. Czy teraz nowa rada miejska „klepnie” nowe, wyższe stawki podatków, okaże się na sesji w najbliższy poniedziałek.

Komentarze:

 1. Anonim

  W ten sposób wszyscy zapłacą więcej żeby władza mogła więcej przejeść.

 2. wanda

  Prezydent Dychto przygotował podwyżki podatków i jednocześnie wydał zarządzenie
  o podwyżkach dla kierowników. Gratulacje dla Dychty za super pomysł.

 3. wanda

  Subwencja nie zależy od podwyżki podatków lecz od kondycji budżetu miasta,
  w 2013 nie było podwyżki podatków i miasto dostanie w 2015 subwencję.

 4. wanda

  Podwyżka podatków od bud. mieszkalnych to 1,5% z 68gr na 69gr 69/68=1,0147…
  od gr. zw. z prow. dział. to 1,2% z 82gr na 83gr 83/82=1,0121…..
  od bud zw. z prow. dział. to 1,7% z 32gr z 18,43zł na 18,75zł 18,75/18,43=1,017….
  Redaktorzy macie nieaktualne dane, czemu wprowadzacie ludzi w błąd.
  Śr. 2,5% podwyżki to był projekt Dychty, a teraz jest nowy Mackiewicza.
  Pewnie artykuł był napisany wcześniej. SPROSTUJCIE TEMAT W WYDANIU PAPIEROWYM NA PIERWSZEJ STRONIE.

 5. maszyna prosta

  Czy Państwo dziennikarze nie mogliby albo sami zerknąć do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, albo poprosić o komentarz prawnika, zamiast przepisywać bezmyślnie co mówi Pan Dychto?

  Wysokość subwencji ogólnej, w tym jej części i wyrównawczej zależy przede wszystkim od współczynnika G.

  Wskaźnik G to wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla danej gminy. Czyli w skrócie: dochody podatkowe, w tym podatku od nieruchomości podzielone przez ilość mieszkańców. Dodajemy wszystkie podatki i dzielimy przez ilość mieszkańców. Jeżeli jakiś podatek wzrasta będzie to oznaczać wyższy wskaźnik G.

  Subwencję wyrównawczą podstawową otrzymują gminy, gdzie wskaźnik G jest niższy niż 92 % wskaźnika Gg – czyli przeciętnych dochodów podatkowych w całym państwie.

  Przy czym zgodnie z art. 32 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przy obliczaniu wskaźnika G bierze się w przypadku podatku od nieruchomości pod uwagę górne granice stawek podatków obowiązujące w danym roku oraz uwzględnia się skutki finansowe ulg i zwolnień.

  Czyli do obliczenia wskaźnika G przyjmuje się dochód z podatku od nieruchomości według najwyższych stawek oraz bez ulg i zwolnień.

  Z powyższego wynika, że nijak podwyższenie podatku od nieruchomości nie może wpłynąć na współczynnik G, który wpływa na wysokość subwencji wyrównawczej, a nijak nie może wpłynąć, bo do obliczenia współczynnika G nie bierze się pod uwagę wpływów z tego podatku, tylko potencjał maksymalny tego podatku.

  Jeżeli gmina nie wykorzystuje swojego potencjału podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości to jej problem, przy rozdzielaniu subwencji jest traktowana tak, jakby wykorzystywała.

  Jeżeli się gdzieś mylę w tych wywodach, to może Pan Prezydent Mackiewicz sprostuje, jest a) prawnikiem b) samorządowcem z doświadczeniem. Powinien wiedzieć dokładnie co i jak.

Wstaw komentarz