Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Maj 26, 2019 | Imieniny: Filipa, Pauliny

Przewiń do góry

Góra

komentarzy 11

Wiceprezydentem będzie…

Wiceprezydentem będzie…

| Dnia 08, Gru 2014

Kto pomoże Grzegorzowi Mackiewiczowi rządzić Pabianicami? Nazwisk nowych wiceprezydentów jeszcze nie poznaliśmy, ale nieoficjalnie mówi się, że będą to Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, związana z Blokiem Samorządowym Razem, i Maciej Łuczak, członek Prawa i Sprawiedliwości.
Bezpartyjna Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek w poprzednich wyborach startowała z listy Bloku Samorządowego Razem. W grudniu 2010 weszła do Rady Miejskiej za Jarosława Cichosza, który został wówczas wiceprezydentem miasta. Należała do niewielkiego klubu radnych BSR, przez jakiś czas przewodniczyła komisji edukacji i spraw obywatelskich. Do niedawna była komendantką Hufca ZHP w Pabianicach; zrezygnowała we wrześniu po siedmiu latach sprawowania funkcji.
Maciej Łuczak, z wykształcenia geodeta, był założycielem i pierwszym dyrektorem Powiatowego Ośrodka Geodezji i Kartografii w Pabianicach. Obecnie niezależny zawodowo. Od pięciu lat należy do PiS, pełni funkcję pełnomocnika powiatowego partii. Jest radnym powiatowym PiS. Nie będzie musiał rezygnować z mandatu, gdy obejmie urząd wiceprezydenta miasta.

Komentarze:

 1. marcin

  jak Łuczak nie zrezygnuje w funkcji radnego powiatowego to pokaże że zależy mu tylko na pieniądzach

 2. Kamil Łyszkowski

  @marcin
  Dlaczego ? Przecież cała reszta też nie rezygnuje (cały zarząd powiatu w tym Habura, wcześniej Wypych i Biegajło), ministrowie będący jednocześnie posłami.

  Wiceprezydentem się bywa – a Pabianicach z reguły góra pół kadencji.

  • pinokio

   z tego co pamiętam to Biegajło i Wypych składali mandat obejmując funkcję wice

  • Ania

   Radziłabym przeczytać art. 27 ustawy o samorządzie gminnym. Ten przepis wyraźnie wskazuje, że funkcji zastępcy prezydenta miasta nie można łączyć z członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego- np. w radzie powiatu. W związku z powyższym pan Łuczak będzie musiał podjąć decyzję – czy chce być zastępcą prezydenta, czy radnym powiatowym. Tak na marginesie- zanim napisze się cokolwiek, najpierw należałoby ustalić, czy jest to zgodne z prawdą……

   • Administrator

    Oczywiście, że przeczytaliśmy ten artykuł ustawy o samorządzie gminnym. Jednak zerknęliśmy też do art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym, którego brzmienie jest następujące:

    „8. Mandatu radnego powiatu nie można łączyć z:
    1) mandatem posła lub senatora;
    2) wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody;
    3) członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.”

    Organem jednostki samorządu terytorialnego nie jest wiceprezydent, wiceburmistrz czy wicewójt. W gminie/mieście takim organem jest wójt, burmistrz lub prezydent oraz rada gminy/miejska. W powiecie organy to rada powiatu oraz zarząd powiatu, w województwie zarząd województwa oraz sejmik wojewódzki.

    • Ania

     Może należało poprosić prawnika o analizę sytuacji, jeśli macie Państwo problem ze zrozumieniem prostych przepisów. Nie można czytać jednego przepisu w oderwaniu od pozostałych. A art. 27 ustawy o samorządzie gminnym brzmi tak: „Funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z:
     1) funkcją wójta lub jego zastępcy w innej gminie;
     2) członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta;
     3) zatrudnieniem w administracji rządowej;
     4) mandatem posła lub senatora”.
     Oczywiście z innego przepisu tej ustawy wynika, iż pod pojęciem wójta rozumie się również burmistrza oraz prezydenta, zaś organem jednostki samorządu terytorialnego jest m.in. rada powiatu.

 3. Tutaj może wystąpić konflikt interesów jeżeli będzie kontynuowana sprawa szpital – starostwo. Za kim wtedy opowie się p. Łuczak?

 4. klik

  Droga redakcjo, troszeczkę nie znacie sie na przepisach, według ustawy o samorządzie gminnym, wójt, burmistrz, prezydent i ich zastępcy nie mogą zasiadać w żadnych innych organach jednostek samorządowych. Do organów samorządu terytorialnego zalicza się również Rada Powiatu, Łuczak musi więc zrezygnować z mandatu, jeśli chce być wiceprezydentem. I tyle.

 5. kora

  Jaka redakcja taka wiedza w temacie.

  • Jola

   Popieram przedmówców. Az zal tu wchodzić i czytać te bzdury.
   I jeszcze prawnik z wykształcenia p. Łyszkowski sie wypowiada… nie mając pojęcia i nie potrafiąc czytać przepisy. Śmiech na sali.

 6. Alladyn

  Pan Łuczak nie będzie mógł być radnym w powiecie, jako innym organie samorządowym! Nie wiem tylko czy powinien, w sumie chyba bardziej zna się na sprawach powiatowych jak był dyr. geodezji. Ja osobiście widziałbym Stanka, którego PiS potraktował z buta w pierwszym rzucie. No ale wyborcy się wypowiedzieli co do niego. Tyle tylko, że on też musiałby zrezygnować z mandatu, a dodatkowo ze szkoły na co pewnie nie pójdzie. No szkoda.

Wstaw komentarz