Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Geotermia naszą szansą?

Geotermia naszą szansą?

| Dnia 19, Lut 2017

Temat ciepłych źródeł w Pabianicach powraca jak bumerang. Politycy PiS krytykują prezydenta, że nie skorzystał z dofinansowania na próbne odwierty.

Geotermią w Pabianicach, przypomnijmy, zajmował się były już wicedyrektor Zakładu Energetyki Cieplnej Krzysztof Ciebiada. Wstępny plan zakładał wykorzystanie gorących źródeł do ogrzania sieci ciepłowniczej miasta, a w przyszłości budowy basenów geotermalnych. Ciebiada jest też liderem Prawa i Sprawiedliwości w Pabianicach, a geotermia – sztandarowym pomysłem tego ugrupowania.

 

Współpraca między prezydentem Mackiewiczem a wicedyrektorem Ciebiadą nie układała się dobrze. Prezydent oskarżał go, że po roku pracy w ZEC niewiele zrobił. Wicedyrektor kontrował, twierdząc, że przygotował wszystkie niezbędne informacje i badania, które trafiły do magistratu, a prezydent nie chciał z nich skorzystać. Ostatecznie Ciebiada odszedł z ZEC-u, a magistrat zrezygnował z geotermii w Pabianicach.

Do tematu regularnie wracają jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości. Uważają, że wykorzystanie gorących źródeł to priorytet dla Pabianic.

– Prezydent mówił, że geotermia będzie nas kosztować 80 milionów. Mija się z prawdą. To nie tak duże pieniądze – przekonuje senator Maciej Łuczak.

– Geotermia jest najczystszym sposobem ogrzewania. To nie są co prawda tanie inwestycje, ale zwracają się gminom – mówi Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Michalski przyjechał do Pabianic na zaproszenie polityków PiS). – Fundusz ma środki na dofinansowanie czystych technologii. Dofinansowujemy gminy. Pieniądze są też w regionalnych programach operacyjnych. Zachęcamy samorządowców do korzystania z tych pieniędzy…

 

Więcej w papierowym wydaniu NŻP nr 7/2017

 

 

Wstaw komentarz