Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Internet w autobusie

Internet w autobusie

| Dnia 26, Mar 2017

W pabianickich autobusach pojawi się bezprzewodowy internet. To zapowiedzi władz miasta.

 

O udogodnienia dla pasażerów pytał radny Dariusz Cymerman. Prosił o zamontowanie na przystankach autobusowych gniazd USB, co pozwoliłoby pasażerom ładować telefony w oczekiwaniu na autobus. Radny postulował też, by ładowarki USB pojawiły się w autobusach, tak samo jak bezprzewodowy darmowy internet.

Urzędnicy odpowiadają, że przekażą sugestię firmie Soft-Blue, która przygotowuje dokumentację potrzebną do zakupu nowych autobusów i przystanków. Prezydent zapowiada, że w autobusach pojawi się bezprzewodowy internet. Ambitne plany zostaną zrealizowane przy okazji tzw. projektu komunikacyjnego.

Chodzi o zakup 18 nowych autobusów, w dodatku hybrydowych, czyli bardziej ekologicznych, ale i droższych. Wyremontowane będą przystanki, na których pojawi się 20 elektronicznych tablic z wiadomością dla pasażerów. Tablice pokażą nam, ile minut jeszcze poczekamy, nim autobus dojedzie do przystanku, czy jest awaria lub utrudnienia. W autobusach pojawią się biletomaty, w których zapłacimy kartą. W całym mieście powstaną też nowe drogi rowerowe, które ułatwią dojazd do pętli autobusowych. Większość wydatków ma pokryć Unia Europejska. Wartość projektu to ponad 56 mln zł, z czego aż 48 mln ma pochodzić z unijnego skarbca.

Urzędnicy chcą kupić 12-metrowe autobusy, z niską podłogą, klimatyzacją oraz nowoczesnym systemem zmniejszającym emisję spalin. W każdym pojeździe będzie biletomat i monitoring. Przetarg na zakup autobusów ma być ogłoszony w drugiej połowie 2017 roku. Jeśli procedura przebiegnie zgodnie z planem, nowe autobusy będą stopniowo pojawiać się na ulicach przez cały 2018 i 2019 rok.

Internet w autobusach to byłaby spora nowość w Pabianicach. Dziś publicznych miejsc z bezprzewodowym dostępem do internetu jak na lekarstwo. W centrum Wi-Fi znajdziemy w MOK-u, ale już nie w urzędzie miejskim. Radni jeszcze za prezydentury Zbigniewa Dychty prosili, by strefę bezprzewodowego internetu utworzyć w centrum miasta. Z takiego rozwiązania korzysta wiele miejscowości. Niestety, nie u nas.

 

Wstaw komentarz