• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • To modne rozwiązanie, które chroni środowisko naturalne, a przy tym jest oszczędne i wygodne. Przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować tam, gdzie nie ma pociągniętej sieci kanalizacyjnej i oczywiście jeśli inwestycja wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego oraz w lokalne zarządzenia związane z ochroną środowiska. Takie rozwiązanie proponowane przez http://www.traidenis-pol.com/ jest atrakcyjne zarówno dla małych domków jednorodzinnych, jak i większych instytucji takich jak szkoły, pensjonaty czy szpitale. Największe instalacje są w stanie poradzić sobie z nieczystościami wytwarzanymi nawet przez 200 osób. Oczywiście od tego parametru powinny zostać uzależnione inne parametry takie jak chociażby wielkość zbiorników oraz stosowane technologie. Poza tym musimy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, rodzaj gleby.

    Co się opłaca?

    Sama instalacja oczyszczalni jest atrakcyjna pod względem ekonomicznym. I choć na pierwszy rzut oka w zestawieniu na przykład z budową szamba mogłoby się wydawać, że jest bardzo drogą inwestycją, to jednak w ostatecznych rozrachunku po latach wydatki się zwracają, a potem oczyszczalnia jest bezkosztowa. Szambo natomiast generuje stałe koszty związane z oczyszczaniem i wywożeniem nieczystości oraz pracę. Poza tym to również inwestycja w ekologię, ponieważ dzięki zachodzącym procesom biologicznych, chemicznym i fizycznym do ziemi lub wód melioracyjnych trafiają tylko osady mineralne, które są niegroźne dla środowiska.

    Przepisy przede wszystkim

    Budowa oczyszczalni wymusza stosowanie różnego rodzaju przepisów. Oprócz tych lokalnych związanych z ochroną środowiska obowiązują nas wymogi wynikające z prawa budowlanego oraz wodnego. Te procedury są dość skomplikowane, a fachowcy, którzy przeprowadzają całą inwestycję, pomogą również zdobyć wszystkie konieczne zezwolenia. Specjaliści dobiorą odpowiedni sprzęt, zamontują go i będą serwisową. Wszelka dokumentacja jest uzależniona od ilość wprowadzonych do gleby lub wód melioracyjnych oczyszczonych ścieków. Jeśli wydajność nie przekracza 5 m³ na dobę, nie musimy starać się o pozwolenie wodnoprawne. Poniżej 7,5 m³ nie musimy nawet starać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy samo zezwolenie, które uprawomocnia się po 30 dniach od uzyskania. Na realizację inwestycji mamy dwa lata. Roboty najlepiej zaplanować na okres wiosenno-jesienny, ponieważ wtedy łatwo jest przeprowadzić konieczne wykopy pod zbiorniki. Samo uruchomienie oczyszczalni dobrze jest skorelować z zasiedleniem domu, ponieważ czynne związki nie mogą funkcjonować bez stałego dostępu nieczystości.

    Udostępnij