• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Podczas Nocy Muzeów w Pabianicach świętowano jubileusz powstania pabianickiego muzeum. Był podwójny tort, bo chętnych do świętowania i zwiedzania było w tym roku niespodziewanie wielu.

    Dzieje pabianickiego muzealnictwa sięgają 1907 roku, ale większą potrzebę gromadzenia zabytków związanych z historią zauważono dopiero w 1926 roku, a jednym z inicjatorów tej idei był Kazimierz Staszewski, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Zaczęły napływać dary – powiedział dyrektor Ryszard Adamczyk.

    W 1948 roku w nowo otwartym muzeum pierwsze zabytki stanowiły ocalałe eksponaty z przedwojennych zasobów Polskiej Macierzy Szkolnej i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Ponadto dary były od osób prywatnych oraz od pabianickich instytucji” – te informacje przeczytali zwiedzający na planszach ustawionych przed muzeum na wystawie plenerowej „Od izby muzealnej do zamkowych komnat, czyli zarys historii Muzeum Miasta Pabianic”.

    Przy planszach uwijały się dzieci. Chciały odczytać treści potrzebne do rozwiązania gry muzealnej „70/70, czyli zbierz 70 świeczek na 70-lecie muzeum”. Nagrodami były wydawnictwa muzealne i krówki regionalne.

    My też bawiliśmy się przy tym świetnie – mówiły Anita Górska i Anna Rybińska, dorosłe uczestniczki.

    Kulminacyjnym momentem Nocy Muzeów był jubileuszowy tort ufundowany przez Cech Rzemiosł Różnych.

    Dziękuję wszystkim, którzy wcześniej pracowali w muzeum, dziękuję kolegom z pracy i sponsorom, dzięki którym nasze muzeum staje się coraz lepsze – wzniósł toast dyrektor Ryszard Adamczyk.

    Życzenia przy torcie złożyli również wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek i przewodniczący RM Andrzej Żeligowski. Był również dodatkowy poczęstunek w postaci zupy gulaszowej, chleba ze smalcem, a dla dzieci popcorn. Na spragnionych czekała woda ze ZWiK-u.

    W ogrodzie muzealnym odbywały się warsztaty historyczne w pisaniu listów z pieczęcią lakową oraz warsztaty archeologiczne połączone z szukaniem cennych znalezisk.

    Uczymy dzieci, że zabytki znalezione w ziemi należy oddać do muzeum – powiedział Michał Beda z Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic.

    Do organizacji tegorocznej muzealnej imprezy dołączyło Stowarzyszenie Miłośników Kultury Antycznej Colea i Grupa Rekonstrukcji Faederocti. Animacje i zabawy dla dzieci poprowadził Teatr Drogi. Dyrektor dziękował również uczynnym wolontariuszom.

    W sobotę zwiedzający obejrzeli również dwie nowe wystawy: „Bolesław Nawrocki 1877-1946. Powrót artysty” oraz „Skarby archeologii i historii w Muzeum Miasta Pabianic”. Oprowadzanie kuratoryjne poprowadziła Aleksandra Walczak.

    Jestem zachwycona pabianickim malarzem – dzieliła się wrażeniami pani Jadwiga, a jej mąż obejrzał z zaciekawieniem proporce cechowe i inne zabytki z muzealnych magazynów. – Rewelacja – mówili goście.

    W czasie Nocy Muzeów byliśmy świadkami debiutu ciekawej publikacji. Książka „Afryka. Tradycje i kultury” została napisana przez Beatę Borycką, etnograf i starszą kustosz MMP.

    Jubileuszową noc zakończył pokaz tańca ze światłami i koncert bluesowy zespołu Tipsy Drivers.

    Udostępnij