• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W piątek, 21 września, zakończyła się renowacja dwóch kolejnych pomników na pabianickich cmentarzach. Pieniądze na ich odnowienie pochodzą z pierwszolistopadowej kwesty.

    W ubiegłym roku zebrano 17.641,08 zł. Przeznaczono je na renowację bezimiennego obelisku w Alei Zapomnianych na cmentarzu katolickim oraz na nagrobek-obelisk członków rodziny Krusche na ewangelickim. Prace trwały od maja.
    Pierwszy zabytkowy pomnik to bezimienny obelisk, przeniesiony ze swojego pierwotnego miejsca. Jest na nim natomiast sygnatura Ludomira Wąsowskiego, znanej postaci w świecie XIX-wiecznych kamieniarzy.
    Obiekt z piaskowca z ciekawą ikonografią, bo posiada wyrzeźbiony wieniec typowy dla nagrobków, natomiast mniej charakterystyczna jest pochodnia odwrócona, która symbolizuje gasnący płomień życia – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków. – Przy tym obiekcie, jak to przy obiektach z piaskowca, najdłużej trwały prace polegające na oczyszczaniu kamienia z nawarstwień. Usytuowanie tego kamienia pod lipami było bardzo niefortunne, ponieważ te wszystkie soki, liście z drzew i ptaki bardzo silnie go zanieczyszczały.
    Kolejnym etapem było uzupełnianie ubytków, których było na szczęście niewiele. Następnie poddano go hydrofobizacji, czyli zabezpieczono przed wnikaniem wody. 21 września Anna Połomka kończyła przy nim prace – był to etap kosmetyczny.
    Drugi odnowiony obelisk jest wieloimienny. Są na nim inskrypcje członków rodziny Krusche. Wykonany w solniaku, kamieniu, który licznie występuje na cmentarzu w Pabianicach, a rzadziej na cmentarzach sąsiednich. Obiekt został oczyszczony, niewielkie ubytki uzupełnione i podkreślone inskrypcje bardzo dekoracyjną szwabachą.
    Pomnik pokryłam woskiem, co powoduje, że kamień jest zarówno zabezpieczony, jak i podkreślona jest jego uroda. Na koniec wypolerowałam, żeby ten wosk zabłyszczał, odbijał ładnie światło i eksponował urodę tego kamienia – opowiada pani konserwator.
    Teraz odwiedzający cmentarze pabianiczanie mogą podziwiać ich piękno.

     

    Udostępnij