• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W deszczową sobotę pabianiccy piechurzy wzięli udział w rajdzie „Śladami św. Maksymiliana Kolbego” zorganizowanym przez Urząd Miejski i Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach.

    Była to czwarta i ostatnia w tym roku impreza krajoznawcza z cyklu „Poznaj z nami nasze miasto”. Na trasę 20 października wyruszyło prawie stu piechurów z pabianickich szkół i indywidualni turyści.

    Cztery rajdy pozwoliły poznać fascynującą historię naszego miasta, o której tak mało wiemy – powiedział komandor Mariusz Poluchowicz z UM. – Poprzednie edycje przybliżyły wiedzę o ulicy Zamkowej, o historii fabryk i o początkach II wojny światowej w Pabianicach.

    W rajdzie udział wzięły drużyny ze Szkół Podstawowych nr nr 3, 5, 9, 13, 17, ZS nr 5, WTZ, a także indywidualni turyści. Poznawanie historii rozpoczęto od kościoła św. Mateusza.

    Dzisiejszy rajd jest poświęcony świętemu Maksymilianowi Marii Kolbe, a właściwie Rajmundowi, bo takie imię otrzymał na chrzcie i pod takim imieniem mieszkał przez 10 lat w naszym mieście. Tutaj w kościele Mateusza chłopiec miał objawienie. Matka Boska pokazała mu dwie korony: białą symbol czystości i czerwoną – męczeństwa, i spytała go, którą wybierasz? Nasz przyszły patron Pabianic wybrał obie korony – opowiadała Jolanta Łacwik-Becht, wicekomandor i pomysłodawczyni trasy.

    W kościele turyści obejrzeli obraz, płaskorzeźbę, korony z prochami, relikwiarz i ciekawy witraż. Nietypowy, bo przedstawiający świętego jako młodego chłopca.

    Następnie piechurzy udali się do miejsc związanych z patronem miasta. Rozpoczęli od pomnika św. Maksymiliana, gdzie złożono wiązankę kwiatów. Dotarli do kamienic przy Konstantynowskiej 19, Kilińskiego 11 i Kolbego 5, gdzie zamieszkiwała jego rodzina.

    Przy Pułaskiego 14 dowiedziałam się, że mieściła się tu Męska Szkoła Handlowa, gdzie uczęszczał Rajmund z bratem Franciszkiem. Chodził także do szkoły przy Wyszyńskiego 4 – powiedziała Wiktoria Szymańska, uczennica SP 5.

    W parku Słowackiego uczestnicy wzięli udział w konkursach rajdowych. Na mecie przy sanktuarium św. Maksymiliana uczestników przywitał ks. dziekan Ryszard Stanek, który jest jego kustoszem.

    Mamy w świątyni olbrzymi obraz z wizerunkiem świętego, który był namalowany na mszę beatyfikacyjną w Rzymie – powiedział dziekan.

    Na mecie rozstrzygnięto konkurs. Indywidualnie I miejsce zajęła Wiktoria Buraczyńska z SP nr 3, II m. – Weronika Bączał (SP 3), III m. – Martyna Seliga (SP 17). Cztery rajdy z cyklu „Poznaj z nami nasze miasto”, w których uczestniczyło 530 osób, podsumowano konkursem wiedzy. Najwięcej wie o naszym mieście Martyna Seliga z SP nr 17, która zajęła I miejsce, na II m. byli Kacper Grala i Wiktoria Szymańska z SP nr 5. Drużynowo zwyciężyli uczniowie z SP nr 17, na II m. – SP nr 5, na III m. – SP nr 9.

    Udostępnij