•  

    Rubinowy jubileusz świętował Miejski Ośrodek Kultury. W piątkowy wieczór w sali widowiskowej im. Henryka Debicha odbył się koncert z tej okazji. Był streszczeniem 40-letniej działalności placówki.

    Gości powitała obecna dyrektor Maria Wrzos-Meus i zaprosiła na sentymentalną podróż, podczas której zaprezentowano charakterystyczne elementy kultury, a także zmiany zachodzące na przestrzeni 40 lat.

    Przedstawienie miało charakter multimedialny w postaci telewizyjnych serwisów informacyjnych. W rolę prezenterów Dziennika, Wiadomości, Teleexpressu czy Faktów wcielili się Emilia Ziętala i Krzysztof Hile. Na scenie zaprezentowali się instruktorzy i uczestnicy sekcji wokalno-muzycznych oraz tanecznych, a także obecni pracownicy MOK-u. Usłyszeliśmy też osoby, które okazjonalnie związane były z tą instytucją, wśród nich Bożenę Kabzę (inicjatorka akcji zbiórki pieniędzy na zakup fortepianu) czy Wiesława Zakrzewskiego. Koncert uświetniła też występem Dominika Rydz-Kancler, laureatka wielu festiwali.

    Na zakończenie były podziękowania, gratulacje oraz kwiaty od prezydenta, starosty, placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz instytucji, które na co dzień współpracują z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Specjalny wiersz na tę okoliczność napisała Aleksandra Janeta, podopieczna Warsztatu Terapii Zajęciowej. Uroczy występ dzieci śpiewających piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” zakończył uroczystość.

    Początki ośrodka sięgają 1972 roku, kiedy to powołano Miejski Ośrodek Instrukcyjno-Metodyczny, spełniający w pewnym zakresie rolę domu kultury. Mieścił się najpierw przy ul. Zamkowej 26, a później w kamienicy przy ul. Pułaskiego. W 1978 roku w myśl nowego statutu przekształcono go w Miejski Ośrodek Kultury z siedzibą przy Kościuszki 14. Obecnie placówka zajmuje się rozwijaniem i promowaniem szeroko pojętej kultury. Proponuje bogatą ofertę imprez. Odbywają się tu koncerty muzyczne z udziałem wyśmienitych wokalistów oraz zespołów, spektakle teatralne czy satyryczne. Na scenie zobaczyć i posłuchać można znanych i lubianych aktorów filmowych i teatralnych. W galerii podziwiać można prace nie tylko lokalnych artystów.

    W MOK-u działa obecnie 39 sekcji prowadzonych przez instruktorów. Pod ich kierunkiem zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Także tutaj swoją siedzibę znalazł Uniwersytet Trzeciego Wieku. Z nowo wyremontowanej sali widowiskowej i sceny korzystają też różne instytucje, organizując własne imprezy.

    Ośrodkiem kierowali: Apolonia Roszko (1978-1994), Grzegorz Kwieciński (1994-2002), Elżbieta Misiewicz-Majdas (1995-2011, 2017 – zastępca dyrektora), Robert Kraska (2002-2003), Radosław Żurawski (2003-2010) i Joanna Papuga-Rakowska (2011-2016).

    Udostępnij