Półmaraton już w niedzielę!

 

W niedzielę, 24 marca, ruszy IX Półmaraton Pabianicki (21,097 km). Uczestnicy półmaratonu i biegu na 5 kilometrów wystartują o godzinie 11.00.

Imprezie – jak co roku – towarzyszy półmaratonik. Weźmie w nim udział rekordowa (640!) liczba dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Odbędzie się również bieg na szpilkach na dystansie 100 metrów. Styl dowolny – najważniejsze, aby dotrzeć do mety. Strój pełen fantazji – im bardziej charakterystyczny, tym lepszy. Szpilki – atrybut kobiecości – również, byleby miały 7 cm wysokości i średnicę fleka nie większą niż 1,5 cm. Celem biegu jest popularyzowanie wiedzy o zdrowych piersiach, o tym jak i kiedy je badać, o istocie profilaktyki we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Jednym ze współorganizatorów biegu jest Fundacja „Zdrowy Biust”, która uczy kobiety: dlaczego? kiedy? i jak? warto poświęcić dla swojego zdrowia 5 minut. Przełamywać tabu i niechęć do samokontroli piersi, promować pozytywne myślenie i nową jakość zdrowego życia – świadome postrzeganie biustu. Dla zwyciężczyń i najbardziej pomysłowych uczestniczek biegu, który rozpocznie się 24 marca o godz. 10.00 na ul. Kilińskiego, przed wjazdem do Hotelu „Włókniarz”, kobiece nagrody funduje Corin.

Po raz drugi rozegrany zostanie bieg Januszów (godz. 10.15). Ubiegłoroczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Aby wziąć w nim udział, należy założyć koszulkę na ramiączka, klapki oraz skarpetki i przebiec 100 metrów w takim stroju, oczywiście z reklamówką w ręce.

Na bieg w szpilkach i bieg Januszów można zapisywać się do ostatniej chwili. Wszystkie inne zapisy się już zakończyły.

W latach 2011-2018 w pabianickim półmaratonie przebiegło 6990 osób, w tym 1210 kobiet. Rekord frekwencji padł w roku 2017 – na mecie stawiło się 1366 biegaczy. Najgorzej było w roku 2013, kiedy w Pabianicach pobiegło zaledwie 484 zawodników.

Uwaga, wyłączone z ruchu

W związku z niedzielnym półmaratonem fragmenty ulic i niektóre skrzyżowania będą czasowo wyłączone z ruchu. Wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – największe na linii 265.

Bieg rozpocznie się o godz. 11.00 na stadionie MOSiR. Uczestnicy pobiegną ulicami: Kilińskiego, Zamkową, Warszawską, Rzgowską, Hubala, Południową, Graniczną, 20 Stycznia, Rydzyńską, następnie przez Rydzyny, Jadwinin, Bychlew, Jutrzkowicką, Pogodną, Jasną, Wodną i Jutrzkowicką do mety na stadionie przy Kilińskiego. Równocześnie będzie trwał bieg na 5 km. Biegacze, którzy wybiorą krótszą trasę, odłączą się od półmaratonu na ulicy Warszawskiej – skręcą w ul. 3 Maja, dalej pobiegną ulicami Piotra Skargi, Grobelną i Kilińskiego do mety na stadionie.

Od około 11.50 do ok. 14.00 – 14.30 nieprzejezdna będzie droga wojewódzka 485, od ronda w Pawlikowicach w kierunku stadionu MOSiR w Pabianicach. Odcinek ulic Kilińskiego i Jutrzkowickiej między Grota Roweckiego a Świetlickiego będzie natomiast nieprzejezdny od 9.00 do 16.00. W czasie biegu fragmenty ulic na jego trasie i niektóre skrzyżowania będą czasowo wyłączone z ruchu.

Autobus linii 265 o godz. 9.07 i 12.07 z Dworca PKP pojedzie bez zmian do przystanku Kilińskiego/SDH, dalej będzie się kierował objazdem ulicami: Kilińskiego, Grota Roweckiego, Bugaj, Świetlickiego do Jutrzkowickiej i dalej właściwą trasą do Pawlikowic. Kurs o godz. 10.35 z Pawlikowic zostanie skierowany objazdem analogiczną trasą, czyli ulicami Świetlickiego, Bugaj, Grota Roweckiego do Kilińskiego i dalej bez zmian do Dworca PKP. Kurs o godz. 12.30 z Pawlikowic pojedzie do Dworca PKP bez zatrzymywania się na żadnych przystankach pośrednich – objazdem przez Terenin i Hermanów, w Pabianicach ulicami Skośną, Wiejską i Łaską.

Autobusy linii 1, 2, 4, 5 i 6 oraz tramwaje linii 41 mogą notować opóźnienia od kilku do kilkunastu minut – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

Autobusy PKS kursujące na trasie Bełchatów – Łódź dostosują trasę przejazdu do aktualnej sytuacji drogowej. Pojadą więc objazdami przez Terenin i Hermanów (w godz. 11.50 – 14.30) lub przez ulice Świetlickiego, Bugaj i Grota Roweckiego (w godz. 9.00 – 11.50 i 14.30 – 16.00).

W niedzielę (24 marca) uczestnicy półmaratonu będą zwolnieni z opłat za usługi komunikacji autobusowej MZK Pabianice. Uczestnicy powinni okazać na żądanie kontroli biletów numer startowy wydany przez organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *