Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Maj 28, 2020 | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Wiem, jak wygląda piekło…

Wiem, jak wygląda piekło…

| Dnia 24, Mar 2019

W marcu swą premierę miała książka – wspomnienia Aliny Dąbrowskiej, byłej więźniarki Auschwitz i czterech innych obozów zagłady.

Nakładem wydawnictwa Prószyński 12 marca ukazała się książka „Wiem, jak wygląda piekło. Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim”.

Bohaterka spędziła swoje dzieciństwo i wczesną młodość w Pabianicach. Opowiada o swojej i członków swojej rodziny działalności w pabianickim podziemiu, w Szarych Szeregach, o pracy w firmie Lohmann-Werke.

Alina Dąbrowska jest jednym z ostatnich świadków prawdziwej historii czasów II wojny światowej, ale oprócz tych przerażających faktów, które już znamy z innych relacji, opowiada także o swoich szczęśliwych chwilach w obozach, o chwilach radości, które chłonęła pomiędzy momentami trwogi. Z perspektywy 96 lat życia te wspomnienia, już przekazywane z dystansem, nabierają innego wymiaru i skłaniają do nowych refleksji” – zachwala książkę wydawnictwo.

Zapis rozmowy, którą z Aliną Dąbrowską przeprowadził Wiktor Krajewski, to niezwykle poruszająca historia młodej kobiety, której pięć obozów koncentracyjnych i dwa marsze śmierci nie były w stanie odebrać woli życia.

Alina Dąbrowska (z domu Bartoszek). Rocznik 1923. W czasie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach. Za pracę konspiracyjną osadzona w więzieniu, następnie w obozach koncentracyjnych. Po wojnie pracownik MSZ. Od wielu lat uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką, działając na rzecz pojednania obu narodów.

Wiktor Krajewski – dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”. W 2017 opublikował książkę „Pocztówki z powstania”.

foto: Elżbieta Moore/gazeta.pl

Wstaw komentarz