• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    Jeśli podczas nabożeństw w Niedzielę Palmową spotkamy osoby z takimi palmami jak na zdjęciu, będą to z pewnością uczestnicy wielkanocnych warsztatów.

    W nowej świetlicy wiejskiej w Nowej Gadce spotkali się mieszkańcy sołectwa, aby odtworzyć piękną tradycję własnoręcznego plecenia palm wielkanocnych.

    Warsztaty prowadziła Katarzyna Marzęta, która przedstawiła krótką historię i znaczenie palmy, a następnie nauczyła zebranych wykonywania kwiatów z krepiny (specjalna bibuła florystyczna). Zgodnie z tradycją muszą to być kwiaty wiosenne, stąd w świetlicy rozkwitły białe i fioletowe krokusy, kwiaty mniszka lekarskiego, żonkile i kwiaty jabłoni. Kwiaty łączono następnie z gałązkami wierzby, bukszpanem i kolorowymi wstążkami.

    Zadanie to wbrew pozorom nie należy do łatwych, ale wspólna praca i wzajemna pomoc zaowocowały przepięknymi oryginalnymi rękodziełami.

    Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) – to święto ruchome przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

    Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

    Udostępnij