Niedziela Palmowa

 

Jeśli podczas nabożeństw w Niedzielę Palmową spotkamy osoby z takimi palmami jak na zdjęciu, będą to z pewnością uczestnicy wielkanocnych warsztatów.

W nowej świetlicy wiejskiej w Nowej Gadce spotkali się mieszkańcy sołectwa, aby odtworzyć piękną tradycję własnoręcznego plecenia palm wielkanocnych.

Warsztaty prowadziła Katarzyna Marzęta, która przedstawiła krótką historię i znaczenie palmy, a następnie nauczyła zebranych wykonywania kwiatów z krepiny (specjalna bibuła florystyczna). Zgodnie z tradycją muszą to być kwiaty wiosenne, stąd w świetlicy rozkwitły białe i fioletowe krokusy, kwiaty mniszka lekarskiego, żonkile i kwiaty jabłoni. Kwiaty łączono następnie z gałązkami wierzby, bukszpanem i kolorowymi wstążkami.

Zadanie to wbrew pozorom nie należy do łatwych, ale wspólna praca i wzajemna pomoc zaowocowały przepięknymi oryginalnymi rękodziełami.

Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) – to święto ruchome przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *