• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Jak doskonale wiadomo, rośliny o właściwościach leczniczych stanowią sporą część występujących gatunków w przyrodzie. Rośliny lecznicze wykazują bardzo dobre oddziaływanie na ludzkie organizmy, co odkryto już dawno temu. Niektóre kwiaty lecznicze i zioła lecznicze potrafią skutecznie wpłynąć na zdrowie człowieka. Które z nich mają pozytywne zastosowanie na różne dolegliwości? Dowiesz się z poniższego artykułu!

    Rośliny o właściwościach leczniczych

    1. Krwawnik

    O jego wyjątkowości świadczą substancje, jakie zawiera w sobie ta roślina. Jest to chociażby azulen, które występuje w olejku eterycznym rośliny. Wykazuje on silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyalergiczne. Mało tego, w skład krwawnika wchodzi również cyneol, który posiada pielęgnacyjne właściwości. Krwawnik często wykorzystywany jest do leczenia różnych schorzeń układu pokarmowego, ale też:

    – pomaga w zaburzeniach układu pokarmowego,
    – ogranicza krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne,
    – obniża ciśnienie krwi,
    – przyspiesza gojenie się ran,
    – łagodzi opatrzenia.

    Co ciekawe, ta roślina o leczniczym korzeniu i liściach sprawdza się przy zapaleniu pęcherza moczowego, a także schorzeniach wątroby i bolesnych miesiączkach. Przygotowany z niej napar potrafi także znacznie poprawić… apetyt!

    2. Bazylia

    To zioło znane jest chyba wszystkim fanom dobrej kuchni. Bazylia jest to roślina zarówno wonna, jak i bardzo dekoracyjna. Zależnie od odmiany, te rośliny lecznicze mogą mieć różny smak oraz aromat. Kwiaty lecznicze oraz liście są jadalne, działając rozkurczowo i pobudzając wydzielanie soków trawiennych. Bazylia leczy również stany zapalne pęcherza moczowego i nerek. Skuteczna jest również przy zapaleniu jelit, żołądka i wątroby.

    Niezwykła roślina potrafi także wspomóc walkę z kaszlem i gorączką, a także bolącym gardłem – zwłaszcza przygotowana z niej płukanka. Bazylia łagodzi też depresję i stany lękowe, znacznie uspokajając. Więcej informacji dotyczących bazylii znajdziesz tu https://fajnyogrod.pl/porady/bazylia-w-doniczce-i-ogrodzie-sadzenie-uprawa-pielegnacja-zastosowanie/

    Zioła lecznicze – jakie jeszcze są skuteczne?

    3. Dziurawiec

    Zazwyczaj występuje pod wieloma postaciami. W sklepach zielarskich można zakupić go m.in. w postaci olejku eterycznego czy też suszu. Popularne są jednak również przyrządzone z niego oleje, herbata czy napar. Dziurawiec pomaga na stany skurczowe i zapalne dróg żółciowych, ale też w początkowej fazie kamicy żółciowej czy osłabieniu wątroby. Warto również stosować go w przypadku zapalenia błony śluzowej jelit i żołądka, braku apetytu, wzdęciach, bólu brzucha i biegunce. Jego właściwości rozkurczające pozwolą odetchnąć… z ulgą.

    Dziurawiec znalazł również zastosowanie w problemach z układem nerwowym – potrafi więc skutecznie przepędzić depresję i ustabilizować zaburzenia emocjonalne. Dodatkowo pomaga on również kobietom podczas menopauzy i w okresie napięcia przedmiesiączkowego. .

    4. Kozłek lekarski

    Wykazuje działanie uspokajające, a więc stosuje się go jako swego rodzaju „wyciszacz organizmu”. Kozłek potrafi błyskawicznie załagodzić napięcie nerwowe, ale też ułatwić zasypianie na tle nerwowym. Kozłek lekarski posiada też właściwości rozkurczające, dzięki czemu pomoże w dolegliwościach żołądkowych czy bolesnej miesiączce. Jest to roślina o leczniczym korzeniu, który wpływa na zmniejszenie napięcia oraz uczucia niepokoju, przynosząc ukojenie psychiczne.

    Ze względu na swoje cenne właściwości doskonale radzi sobie również z umiarkowaną bezsennością – zwłaszcza spowodowaną napięciem czy pobudzeniem. Są to rośliny o właściwościach leczniczych, które wydłużą czas snu i zmniejszą nocne przebudzenia!

    5. Bukszpan

    Jego lecznicze właściwości wykorzystuje się dzięki korzeniu i liściom krzewu. Używano go kiedyś jako środek na malarię (zastępując chininę). W ludowej medycynie bukszpan pomagał na obniżenie gorączki i zwalczał przeziębienie, stan zapalny dróg żółciowych, reumatyzm czy nawet… łysienie! Dawniej stosowano tę roślinę również na choroby skóry takie, jak liszaje, opryszczkę czy też parchy. Przepisywano go również tym, którzy walczyli z nadciśnieniem.

    Roślina posiada cenne właściwości przeciwnowotworowe, a w niektórych przypadkach pozyskany z niej ekstrakt może pomóc w różnych zapaleniach czy podczas krwawienia. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykorzystana roślina może… zatruć. Więcej o bukszpanie i jego uprawie dowiesz się tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/bukszpan-wieczniezielony-sadzenie-uprawa-pielegnacja-ciecie/ .

    Udostępnij