Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Maj 28, 2020 | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Zbigniew Gajzler w alei gwiazd z noblistką

Zbigniew Gajzler w alei gwiazd z noblistką

| Dnia 11, Paź 2019

W Nowej Rudzie, mieście filmowym, jest aleja gwiazd. Znajdziemy tam odcisk dłoni świeżo upieczonej noblistki Olgi Tokarczuk i… naszego reżysera Zbigniewa Gajzlera.

Nową Rudę Agnieszka Holland wybrała jako plan zdjęciowy do filmu „Pokot”. To ekranizacja powieści noblistki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się w miasteczku i w okolicach w styczniu 2016 roku. Przed kamerą pojawiły się gwiazdy polskiego kina, wśród nich Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot czy Agnieszka Mandat.

To nie jedyny filmowy wątek w historii Nowej Rudy. To tu urodzili się znani aktorzy: Robert Więckiewicz i Krzysztof Tyniec. W miasteczku organizowany jest festiwal filmowy – Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy, który promuje niezależne, młode kino.

Pamiątką po kolejnych edycjach imprezy jest Aleja Gwiazd, która powstała przed miejscowym ośrodkiem kultury. Gwiazdy kina w specjalnej alei zostawiają odciski dłoni. Znajdziemy tu odciśnięte dłonie m.in. Katarzyny Figury, Krzysztofa Zanussiego, Leona Niemczyka czy Jana Machulskiego.

W 2006 roku swą dłoń odcisnął w alei pabianiczanin Zbigniew Gajzler.

Co za zbieg okoliczności. Jestem uwieczniony w alei obok naszej noblistki Olgi Tokarczuk. To prawdziwy zaszczyt powiedział nam wczoraj reżyser, gdy usłyszał o Noblu przyznanym Polce w dziedzinie literatury za 2018 rok.

Odnotowujemy więc skrzętnie ten pabianicki Noblowskiakcent”.

 

Wstaw komentarz