• 6 października ruszył jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal MUZYKA ŚWIATA. Kościół ewangelicki św. Piotra i św. Pawła melomani wypełnili aż po same brzegi i z wielkim entuzjazmem wysłuchali irańskich improwizacji w wykonaniu GOLNAR & MAHAN TRIO.

    W ten piękny jesienny wieczór Magdalena Hudzieczek-Cieślar powitała wszystkich miłośników muzyki zgromadzonych w świątyni: – Muzyka Świata rozbrzmiewa w Pabianicach już po raz dziesiąty. Nie było łatwo, ale udało się. Cieszę się i jestem dumna, że nasze miasto, jak i region łódzki, stały się nowym punktem na mapie znaczących imprez kulturalnych w Polsce. Festiwal to także Wy, Drodzy Melomani. To Wy i Wasza energia, która płynie w nim od dziesięciu lat. Bez Was nie byłoby takich pięknych, wspólnych muzycznych chwil.

    Powitani zostali m.in. prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, starosta Krzysztof Habura, senator Maciej Łuczak, poseł Krzysztof Ciebiada, komendant PSP Andrzej Bohdanowicz, wójt Ksawerowa Adam Topolski oraz prezesi i dyrektorzy instytucji i placówek kulturalno-oświatowych.

    Do udziału w koncertach zaprosił także prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz:Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach obchodzi okrągłe, dziesiąte urodziny. Jest wydarzeniem na stałe wpisanym w kalendarz imprez naszego miasta. Przed nami dziesięć wyjątkowych wieczorów, które wypełnią koncerty znakomitych artystów z kraju i ze świata oraz wydarzenia towarzyszące w ramach „Pabianady”. Z okazji jubileuszu życzę, żeby festiwal wciąż zaskakiwał słuchaczy niezwykłymi atrakcjami artystycznymi. Niech rośnie jego renoma już doceniana przez artystów śpiewaków, instrumentalistów, kompozytorów i dyrygentów z całego świata. Dziękuję organizatorce Magdalenie Hudzieczek-Cieślar, która nieprzerwanie dba o wysoki poziom artystyczny i znakomitą organizację, a słuchaczom przekazuje swoją fascynację światem muzycznego piękna.

    Po oficjalnym otwarciu tradycyjnie już osoba z publiczności znalazła w programie festiwalowym wklejony papierowy dzwoneczek i jako przedstawicielka melomanów wraz z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem, senatorem Maciejem Łuczakiem, Krzysztofem Rąkowskim, Adamem Topolskim, Krzysztofem Haburą i Magdaleną Hudzieczek-Cieślar otwierała muzyczne święto w Pabianicach. W tym roku dzwoneczek znalazła pani Dorota: To dla mnie wielkie wyróżnienie móc zainaugurować festiwal jakim jest MUZYKA ŚWIATA w Pabianicach.

    Po raz już trzeci melomani będą mogli także uczestniczyć w Pabianadzie. Są to wydarzenia towarzyszące koncertom, czyli spotkania artystyczno-edukacyjne, wystawy fotograficzne, koncerty, warsztaty oraz wykłady.

    10. Międzynarodowy Festiwal zainaugurowało GOLNAR & MAHAN TRIO. Jak czytamy w programie festiwalowym: Golnar Shahyar i Mahan Mirarab są nierozłącznymi partnerami muzycznymi, odkąd po raz pierwszy spotkali się w Wiedniu w 2011 roku. Pod wpływem irańskiej kultury specjalizują się w łączeniu jazzu z orientalnym folkiem, rytmami polirytmicznymi, afro-kubańskimi i europejskimi elementami muzyki klasycznej. Głos Golnar Shahyar łączy śpiew plemienny ze śpiewem scat i tahrir (forma orientalnego jodłowania). Mahan Mirarab bez wysiłku gra między jazzem a orientalnymi skalami i hipnotyzuje swoją grą. Amir Wahba ze swoim unikalnym zestawem perkusyjnym przenosi charakter trio w inny wymiar”. Koncert zachwycił połączeniem jazzu z orientalnym folkiem, afro-kubańskimi i europejskimi elementami muzyki klasycznej. Dostarczył oryginalnych brzmień.

    Inauguracja za nami. Czekamy z niecierpliwością i zapraszamy na następne koncerty i wydarzenia.

    red.

    Podziękowania dla: Urząd Miejski w Pabianicach, Pabianickie Starostwo Powiatowe, Marszałek Województwa Łódzkiego, Aflofarm, Fundacja „My Kochamy Pabianice”, Hotel „Fabryka Wełny”, Rodzina Jantoń, Lumileds, MZK, Pafana, Bożenna i Grzegorz Sziktanc, Zakład Energetyki Cieplnej, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach, Muzeum Miasta Pabianic, Miejska Biblioteka Publiczna, Parafia św. Piotra i św. Pawła, Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach, Pabianickie Centrum Medyczne, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, Hopi House, Studio Mini Forma, Pabianicka Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Kultury z Biblioteką w Ksawerowie, Grafiga Iga Kaleta, Agra, Maja i Dorota Dzikowskie, Anna Kilańska, Jacek Barasiński, Bogdan Klatt, Marek Smuga, Tomasz Krukowski, Krzysztof Kaleta, Szymon Masłowski, Jacek Raniowski, Katarzyna Rojek, Grażyna Busiakiewicz, Ola Stankowska, Dorota i Rafał Osińscy. Patronat objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Pabianic oraz Starosta Pabianicki. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie: „Promuje Łódzkie”. Patronat medialny objęły: pabianicka i łódzka prasa, radio i telewizja. Inicjatorka i organizatorka festiwalu: Magdalena Hudzieczek-Cieślar.

    Udostępnij