• Zbigniew Gajzler został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego”. W Dworze Kapituły Krakowskiej odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której uhonorowano pabianickiego dokumentalistę.

    Reżysera odznaczono 7 listopada. Do zamku przybyli znamienici goście, ale gwiazdą tego wydarzenia był Zbigniew Gajzler. Zanim wręczono mu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego”, przypomniano jego zasługi.

    Reżyser jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2000 roku realizuje autorskie filmy, szczególnie dokumentalne, których bohaterami są mieszkańcy powiatu pabianickiego. W 2002 roku wyreżyserował „Eduard Julius Vortheil – sny i marzenia pioniera kinematografii”, „Sarid” w 2005, „Maestro” w 2007, „Skazani na Sybir” w 2009.

    Sarid”, film o zagładzie Żydów, zdobył uznanie na wielu festiwalach krajowych oraz międzynarodowych. „Maestro” przybliża losy wybitnego pabianickiego pianisty Karola Nicze. W 2012 roku Gajzler zrealizował film pt. „Maratończyk”, który opowiada o Krzysztofie Jarzębskim, niepełnosprawnym sportowcu, który na wózku inwalidzkim pokonuje dalekie trasy. W 2014 nakręcił „Na Granicy” – o osobach uzależnionych od alkoholu, które przebywają w ośrodku prowadzonym przez Marka Skrzymowskiego przy ulicy Granicznej. Film cechują mocne teksty, trudne, ale poruszające historie.

    Najnowszym dziełem reżysera nagrodzonym na festiwalu w Tokio jest film pt. „Kocham życie”, opowiadający o przeżyciach Marzenny Lewandowskiej, która przed laty zachorowała na raka piersi. Każde ujęcie tego filmu to subtelne wnikanie w sferę psychiki kobiety, która ma świadomość, że w każdej chwili może nastąpić reemisja choroby.

    – Myślę, że film może wnieść dużo ciepła i nadziei oraz być przykładem miłości w dobrym i złym. A dedykuję go wszystkim kobietom dotkniętym tą straszną chorobą – mówi reżyser.

    Zbigniew Gajzler został uhonorowany Krzyżem Zesłańców Sybiru, przyznanym przez Zarząd Główny Związku Sybiraków za realizację filmu „Skazani na Sybir”; nagrodą marszałka województwa łódzkiego za „Osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury” w kategorii „Całokształt Działalności”, a także odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2011 roku przyznano mu tytuł „Ikony Kultury Pabianic”. Odcisk jego dłoni znajduje się w Alei Gwiazd obok noblistki Olgi Tokarczuk.

    Podczas uroczystości w zamku przeczytano również sporo laudacji od osób z całego świata. Jedna z nich pochodzi od Elizabeth Parker, projektantki z Arizony: „Zbigniew Gajzler w moich oczach jest nie tylko reżyserem, producentem filmowych. Jest człowiekiem, który potrafi uświadomić nas w wielu tematach, których nie można ominąć w naszym życiu. Wydarzenia historyczne, dramaty codzienne, walka o szczęście, ciężko zdobyty sukces i wiele innych sytuacji i wydarzeń, które w umiejętny sposób skomponowane tworzą artystyczne dzieło w postaci filmów dokumentalnych. Jego twórczość to nie tylko ciężka praca, to pasja, dzięki której osiągnął sukces naszego bycia na tej planecie. W czasach, które były, są i będą”.

    Reżyserowi gratulacje złożył również starosta, a także władze Pabianic. Głos zabrał również nagrodzony, który podziękował za nominację, a także opowiedział o pozytywnym wpływie jego filmów na otoczenie.

    Dla reżysera przygotowano również okolicznościowy tort, a rozmowom z twórcą nie było końca.

     

    Udostępnij