• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Na koncert wybitnego duetu skrzypcowego do Hotelu Fabryka Wełny w niedzielę przybyły tłumy. Koncertowi towarzyszyła wystawa sztuki.

    Wydarzenie muzyczne zorganizowała Fundacja My Kochamy Pabianice, a patronat sprawował prezydent miasta.

    – Dzisiaj wystąpią Robert Łaguniak, wybitny skrzypek z naszego miasta, stypendysta Fundacji My Kochamy Pabianice, oraz Marta Gidaszewska z Łodzi. Muzycy tworzą duet, który dużo koncertuje oraz osiąga sukcesy na festiwalach w całej Europie – przywitali melomanów Andrzej Furman i prezydent Grzegorz Mackiewicz.

    Po nich głos zabrała Maria Karwat-Muszyńska, która poprowadziła koncert.

    – Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa na długo oczekiwanym przez nas koncercie Gidaszewska/Łaguniak Duo. Z wypiekami na twarzach kibicowaliśmy tym młodym muzykom podczas ostatnich konkursów, w jakich brali udział. A sukcesów ten duet ma już na swoim koncie niemało… Wymienię najnowsze osiągnięcia jak zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych imienia Artura Rubinsteina w Düsseldorfie oraz I nagrody i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej imienia Stanisława Moniuszki w Rzeszowie – rozpoczęła.

    Melomani na początku koncertu wysłuchali „Suity na dwoje skrzypiec” Grażyny Bacewicz, jednej z niewielu przedstawicielek kobiet w świecie kompozytorskim. Utwór z roku 1943 w swej formule nieco barokowy, jednak brzmieniowo nowoczesny. Następnie duet zagrał dwa kaprysy wybitnego wirtuoza Henryka Wieniawskiego. Kaprysy op. 18 powstały w czasie pełnienia przez kompozytora funkcji muzyka dworskiego na dworze cesarskim w Petersburgu i pedagoga konserwatorium cesarskiego założonego niewiele wcześniej przez Antona Rubinsteina.

    Duet zagrał „Sonatinę na dwoje skrzypiec” Tadeusza Paciorkiewicza, który oprócz komponowania prowadził działalność pedagogiczną oraz koncertował jako organista.

    – Chciałem dedykować ten utwór Andrzejowi Furmanowi, który od wielu lat wspiera moją karierę – powiedział Robert Łaguniak.

    Ci wspaniali artyści to wciąż studenci. Zespół powstał w 2014 roku. Swoje początki miał w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Obecnie Marta jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły, natomiast Robert jest studentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej.

    – Choć dzisiejszy wieczór upływa nam jak na razie pod znakiem muzyki nowej, to duet ma w swoim repertuarze również utwory z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu – mówiła prowadząca.

    Muzycy zagrali Duo concertante na dwoje skrzypiec Es dur op. 10 skomponowane przez Joachima Kaczkowskiego.

    – A ja dedykuję ten utwór mamie Karinie Gidaszewskiej – powiedziała skrzypaczka Marta.

    Na zakończenie widzowie wysłuchali Suity na dwoje skrzypiec Michała Spisaka. Dodajmy, że od tego utworu właśnie duet zaczął występować i wygrywać konkursy muzyczne.

    Wirtuozeria muzyków zachwyciła publiczność, która owacyjnie podziękowała za koncert i poprosiła jeszcze o bis. Preludium Szostakowicza i Perpetuum mobile Bohma zakończyło cudowny wieczór muzyczny.

    – Entuzjazm widowni świadczy o udanym koncercie. Jestem dumna z dzisiejszej gry duetu – podsumowała Karina Gidaszewska, nauczycielka skrzypiec i mama Marty, która wraz z innymi rodzicami oraz nauczycielami bardzo przeżywała koncert.

    Po koncercie Andrzej Furman zaprosił melomanów do galerii na wystawę prac Małgorzaty i Przemysława Druszcz. Para artystów z Łodzi związanych z Akademią Sztuk Pięknych zaprezentowała obrazy: pejzaże i portrety, fotografie robione techniką mototypia oraz rzeźby kinetyczne.

    Wystawę można oglądać do 8 grudnia w Hotelu Fabryka Wełny.

     

    Udostępnij