Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Grudzień 4, 2020 | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Frasobliwy i miłosierny…

Frasobliwy i miłosierny…

| Dnia 25, Sty 2020

 

Prawie 150 prac twórców ludowych z naszego województwa można oglądać w Muzeum Miasta Pabianic. Wystawa „Nie tylko Frasobliwy…” pokazuje różne wizerunki Chrystusa.

Wystawa jest efektem wieloletniej współpracy Łódzkiego Domu Kultury i naszego muzeum – powiedział na wernisażu Ryszard Adamczyk, dyrektor MMP.

Nasza placówka wspiera twórców sztuki ludowej od kilkudziesięciu lat, gdyż jest to jedno z naszych zadań – dodał Waldemar Drozd, dyrektor ŁDK.

Zgromadzone na ekspozycji dzieła 49 autorów: rzeźby, obrazy i wycinanki, obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku.

Na otwarciu wystawy w Pabianicach o niej i jej twórcach opowiedziała Danuta Wachowska, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów ŁDK. Dzieła w układzie chronologicznym obrazują najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od narodzin i dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie, aż po wniebowstąpienie. Chrzest Pański w rzeźbie przedstawili Wojciech Nagórski ze Zduńskiej Woli i Agnieszka Głuszek-Nowicka z Dąbrowic.

Mój nieżyjący już tata rzeźbił, ja poszłam w jego ślady – powiedziała artystka, która zaprezentowała również rzeźbę Chrystusa z otwartym sercem.

Pożegnalny posiłek Chrystusa z apostołami był inspiracją dla wielu. „Ostatnią wieczerzę” zaprezentował Józef Bogusławski z Sieradza, który rzeźbi od 30 lat. Ekspozycja przybliża także inne wizerunki: Jezusa Frasobliwego, Dobrego Pasterza, Serce Jezusa czy Jezusa Miłosiernego.

Oprócz wymienionych twórców naszą wystawę odwiedzili również: Antoni Kamiński, Józef Stański, Sławomir Suchodolski, Jan Wasiak, Andrzej Wojtczak z Kutna oraz Ela Świderek ze Skierniewic.

Trudny temat, ale ta wystawa pięknie wpisuje się w okres od Bożego Narodzenia do Wielkiej Nocy – podsumowała Beata Borycka, współorganizator i etnograf z pabianickiego muzeum.

Wystawę można oglądać do 18 kwietnia.

Wstaw komentarz