Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Grudzień 4, 2020 | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Filemon i Bonifacy świętują

Filemon i Bonifacy świętują

| Dnia 17, Lut 2020

 

17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota.

Zwykle chadzają własnymi ścieżkami. Często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens.

Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku.

W naszym kraju jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W Pabianicach działa Miauczykotek, który prężnie przyczynił się do budowy schroniska dla miauczących czworonogów.

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie…

Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego. W Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego. Miau!

Wstaw komentarz