• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Podczas specjalnej wideokonferencji z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiciele spółki PTAK poinformowali o problemach przedsiębiorców handlujących w rzgowskim kompleksie. Wśród nich są też pabianiczanie.

    7 kwietnia w kompleksie Ptak Warsaw Expo odbyła się specjalna wideokonferencja. Uczestniczyli w niej: prezydent RP Andrzej Duda, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Dawid Ptak, właściciel Warsaw Ptak Expo, prezes WPE Tomasz Szypuła, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców Jerzy Romański i Piotr Patyna, prezes europejskiej firmy odzieżowej Miss City.

    Podczas wideokonferencji mówiono o problemach polskich przedsiębiorców, szczególnie tych z branży odzieżowej. Ich sytuacja jest tragiczna. Tomasz Szypuła apelował, by im pomóc, tym bardziej że:W Europie tylko w Polsce są szwalnie, które prężnie działają, a w Rzgowie zrzesza się polskich producentów handlujących odzieżą modną i o doskonałej jakości. Reszta kontynentu korzysta z usług Chin.

    Sugerował, by pomyśleć o firmach zatrudniających ponad 10 osób i o umorzeniu składek ZUS, by mogły przetrwać. Kolejnym postulatem był większy udział państwa w pomocy przy wypłacie pracownikom pensji.

    Piotr Patyna opowiedział o sytuacji swojej firmy, ale taki sam los spotkał wielu przedsiębiorców z Ptaka.

    – W magazynach zalega najnowsza kolekcja, której nikt już nie kupi. W przyszłym sezonie nie będzie już ona aktualna, a producenci zostaną zmuszeni do jej sprzedaży poniżej kosztów produkcji – powiedział.

    Minister Jadwiga Emilewicz obiecała, że postara się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Obiecała też, że pojawi się program pomocy, który spowoduje płynność finansową w firmach. Natomiast prezydent Duda sugerował, by przedsiębiorcy przebranżowili się na produkcję maseczek oraz odzieży ochronnej. To towar deficytowy na skalę całej Europy, a reorganizacja linii produkcyjnej nie stanowi większego problemu. Jako przykład podał dużego producenta skarpet, który obecnie szyje kolorowe maski z takiego materiału jaki posiada.

    Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć tematu hal wystawienniczych. Dawid Ptak przekonywał, że pomogą one odbudować polską gospodarkę po kryzysie związanym z epidemią koronawirusa i mogą być jej motorem napędowym. Ważną kwestię poruszył prezes Jerzy Romański, który zauważył, że w centrum Ptak nie ma handlu, natomiast w dyskontach spożywczych piętrzą się produkty odzieżowe z Chin, które cechują się niską jakością i są niebezpieczne dla ludzi.

    Spółka Ptak w dobie pandemii boryka się z problemami. Wielkie hale targowe oraz wystawiennicze generują duże koszty utrzymania. Brak organizacji targów, brak handlu w Centrum oraz duża obniżka czynszu (90%) dla najemców powodują, że przychody Ptaka są zerowe.

    Udostępnij