Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Grudzień 4, 2020 | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Przewiń do góry

Góra

Jeden komentarz

Ochrona przed uzależnieniem

Ochrona przed uzależnieniem

| Dnia 26, Cze 2020

26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej z MCPS przyznaje, że to dobry moment na szukanie odpowiedzi na pytanieJak chronić nasze dzieci przed uzależnieniem?.

Naturę ludzką od zawsze charakteryzuje ciekawość i potrzeba wynalazków, a w tym eksperymentowania z substancjami, które wpływają na samopoczucie. Substancje psychoaktywne, takie jak alkohol, narkotyki, nowe substancje psychoaktywne, potocznie nazywanedopalaczami”, nikotyna i inne, od zawsze budziły zainteresowanie.

Środki uzależniające w obecnym świecie stały się powszechnie dostępne, a szczególnie narażeni na kontakt z nimi są ludzie młodzi. Warto pamiętać, że pod względem wchodzenia w uzależnienia to młodzież należy do grupy wysokiego ryzyka ze względu na uwarunkowania psychologiczne i rozwojowe związane z okresem dojrzewania psychospołecznego, który zazwyczaj trwa do ok. 21. roku życia. Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze w pełni ukształtowaną jednostką, a co za tym idzie nie mamy w pełni ugruntowanego systemu wartości, kształtuje się nasza psychika i osobowość.

Około 16. roku życia często występujekryzys młodzieńczy”, objawiający się nasileniem problemów emocjonalnych, a nawet zaburzeniami zachowania. Kryzys ten nabiera na sile zazwyczaj między 18. a 21. rokiem życia, kiedy to kształtuje się własna tożsamość i autonomia. To wtedy jesteśmy najbardziej zbuntowani przeciw obowiązującym normom, zakazom i nakazom oraz za wszelką cenę chcemy zaznaczyć własną odrębność i indywidualność.

W wieku dorastania dla dziecka ważne jest odkrywanie siebie, swoich możliwości, akceptacja ze strony grupy rówieśniczej, poczucie przynależności i ważności. Jest to okres wielu sprzeczności i dylematów psychologicznych, filozoficznych, egzystencjalnych, z którymi młodzież nie zawsze potrafi sobie poradzić. Młodzi ludzie zapytani o to, dlaczego sięgają po środki uzależniające, najczęściej podają następujące przyczyny: problemy w życiu rodzinnym, uczuciowym, problemy w szkole i z rówieśnikami, stres, chęć zaimponowania innym, chęć poczucia się dorosłym, zaspokojenie ciekawości, presję środowiska, potrzebę zapomnienia oraz szybką poprawę samopoczucia.

Czynniki ryzyka predysponujące do wchodzenia w uzależnienie:

Przekonania, że używanie alkoholu, narkotyków i innych jest w porządku; Impulsywna osobowość; Brak umiejętności konstruktywnego (zdrowego) radzenia sobie z silnymi emocjami, trudnymi sytuacjami i problemami; Niska samoocena; Tendencja do zachowań agresywnych; Trudności w budowaniu relacji; Trudności w nauce; Częste uczucie znudzenia; Zobojętnienie; Uczucie osamotnienia; Spędzanie czasu z osobami używającymi substancji psychoaktywnych; Rozbudzona ciekawość w tym obszarze; Przyzwolenie na używanie substancji psychoaktywnych w młodym wieku; Brak wsparcia.

Pamiętajmy, że to, czy dziecko będzie sięgało po którąś z substancji psychoaktywnych, w dużym stopniu zależy od nas, dorosłychod tego, czy staramy się być blisko naszego dziecka, czy ma w nas wsparcie, czy staramy się zabezpieczać jego potrzeby i wreszcie czy czuje, że jest dla nas ważne. Od tego, czy w naszym domu są określone jasne zasady, których przestrzegają wszyscy domownicy, czy jest jasno nazwane co wolno, a czego nie. Od tego, czy w domu jest szacunek dla wszystkich członków rodziny, czy problemy są wspólnie rozwiązywane, od tego również, czy dajemy sobie i dzieciom prawo do popełniania błędów. Od tego, czy dziecko w rodzinie czuje się bezpiecznie i ma zaufanie do rodziców, opiekunów!

Apel do Rodziców, Opiekunów!

Jeśli dla Ciebie ważne jest zdrowie i życie Twojego dziecka, w twoim domu nie powinno być przyzwolenia na używanie którejkolwiek z wymienionych substancji!

Pamiętaj, że:

Marihuana to narkotyk! Marihuana używana rekreacyjnie to nie to samo co marihuana medyczna! Alkohol to jedna z najsilniej uzależniających psychicznie i fizycznie substancji toksycznych. Jest równie niebezpieczny jak nielegalne substancje uzależniające. Piwo i gotowe drinki to alkohol. Udzielanie alkoholu osobom niepełnoletnim jest karalne! Papierosy i epapierosy nikotyna i inne substancje w nich zawarte są równie niebezpieczne i mogą być toksyczne dla młodego człowieka! Napoje energetyczne bezpieczne, bo ogólnodostępne? Nic bardziej mylnego! Cel użycia to szybka likwidacja zmęczenia, pobudzenie. Główny składnik: wysokie stężenie kofeiny. Nadmiar kofeiny może doprowadzić w szybkim tempie do przeciążenia organów wewnętrznych, a w konsekwencji może doprowadzić do przedwczesnego zgonu. Ponadto powoduje: pobudzenie, nerwowość, niepokój, zaburzenia snu, odwodnienie, wahania nastroju, wzmożony stres, nadpobudliwość, halucynacje, nieuzasadnione lęki. Używanie napojów energetycznych w młodym wieku zwiększa też podatność na uzależnienia!

Dzieci, które od najmłodszych lat przyzwyczajają się do pokonywania zmęczenia przy pomocy łatwo dostępnych środków, nie są uczone, że aby zdrowo funkcjonować i prawidłowo się rozwijać, niezbędny jest odpoczynek i sendużo bardziej są narażone na to, że w wieku dorastania, w wieku dorosłym sięgną po inne środki uzależniające takie jak: „dopalacze” bądź narkotyki, oczekując szybkiego, doraźnego efektu.

Jeden eksperyment nie jest równy uzależnieniu, jednak może pociągać za sobą nieodwracalne konsekwencje!

Co możesz zrobić, aby zapobiec?

Znajdź czas dla dziecka i wykorzystaj go, by jak najczęściej:

Okazywać dziecku ciepło i czułość; • Rozmawiać, nie unikać trudnych tematów; • Słuchać uważnie i nie lekceważyć jego problemów; • Służyć radą i być, kiedy Ciebie potrzebuje; • Nie oceniać i nie porównywać z innymi; • Nie wyśmiewać, nie krytykować; • Nie stawiać zbyt wysokich wymagań; • Pomagać uwierzyć w siebie; • Doceniać starania i chwalić choćby drobne postępy; • Być przykładem i autorytetem, uczyć podstawowych wartości, pamiętając, że ważniejsze jest to, co robisz od tego, co mówisz; • Poznawać przyjaciół swojego dziecka; • Zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko; • Wyrażać zdecydowanie negatywną postawę wobec substancji psychoaktywnychbez moralizowania; • Wyznaczać jasne zasady.

Próby sięgania po używki dziecko z reguły ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie zmiany łatwiej jest wychwycić rodzicowi, który ma dobry kontakt z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że niektóre zachowania i postawy, które niepokoją rodziców, mogą mieć przyczyny inne niż narkotyki, np.: kłopoty szkolne lub rodzinne, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami, zranione uczucia itp., które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku w ich rozwiązaniu.

Konsultant Punktu Konsultacyjnego

ds. Problemów Narkotykowych, HIV i AIDS

Jeśli coś Państwa zaniepokoiło, chcielibyście uzyskać więcej informacji, zapraszamy do Punktu Konsultacyjnego ds. Problemów Narkotykowych, HIV i AIDS działającego w ramach Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej przy MCPS w Pabianicach (ul. Partyzancka 31, tel. 42 2154211).

Komentarze:

  1. Ta zakazać wszystkiego dziecku to tym bardziej będzie chciało tego próbować, zakazany owoc smakuje najlepiej, można delikatniej, porozmawiać, jakie dana używka niesie ze sobą ryzyko, pisze to na własnym przykładzie, i energetyk raz na dwa-trzy dni nie zaszkodzi, jak się pije kawę to już nic złego nie widać

Wstaw komentarz