• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • 3 lipca na granicy Pabianic i Ksawerowa pojawiła się nowa atrakcja turystyczna, która może się stać magnesem przyciągającym turystów z całej Polski. Tego dnia uroczyście otworzono Aflopark, miejsce pełne roślin i miejsce wypoczynku.

    Aflopark będzie składał z dwóch części. Obecnie otworzono tę w Ksawerowie przy ul. Widzewskiej 8. Tuż obok w Pabianicach przy ulicy Widzewskiej 7a znajduje się kasa biletowa (10 zł wstęp, a dla mieszkańców naszego miasta 5 zł) oraz parking przy ul. Partyzanckiej 195. Park na razie czynny jest tylko w weekendy.

    Dlaczego tutaj? Chyba z sentymentu. Tutaj spędziłem dzieciństwo, za płotem były gospodarstwa, gdzie piękne jabłka kusiły do zrywania mówił na uroczystym otwarciu Andrzej Furman, pomysłodawca.

    Prace przy powstawaniu parku rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. W piątek uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andrzej Furman z małżonką, starosta Krzysztof Habura, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, wójt gminy Ksawerów Adam Topolski z przedstawicielami władz gminy oraz Łukasz Tarapacz, specjalista od ogrodów. Prezydent, dziękując Andrzejowi Furmanowi, wręczył mu drzewko. To katalpa.

    Pierwsi zwiedzający zachwycili się setkami ż. W Afloparku powstało 12 rabat dużych i 6 małych oraz rabata z pnącymi żami, każda w innej tonacji. Jest ich 158 odmian, w tym wiele niedostępnych na rynku. Podziwiać można 3330 żanych krzewów.

    Ogród to nie tylko kwiaty, ale praca ludzi. Jest też zaduma nad pięknem kwiatów, czyli miejsce magiczne powiedziała Janina KielanowiczMarciniak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej ży. – że sadzone były jesienią, dopiero się ukorzeniają. W następnych latach będziemy podziwiać ich urodę.

    Nad królową kwiatów oraz całymi grupami roślin liliowców, powojników i ozdobnych czosnków czuwa Łukasz Tarapacz, ogrodnik firmy od 8 lat.

    Druga część Afloparku, ta po stronie Pabianic, będzie otwarta na jesień. Jest znacznie większa, a na jej terenie będzie m.in. oczko wodne, skrzynie z ziołami, owocowe drzewa, wąwóz. Nie zabraknie również ogromnej ilości kolorowych kwiatów.

    Udostępnij