• 12 lipca 2019 roku zmarł profesor Janusz Alwasiak – lekarz, profesor nauk medycznych, Honorowy Obywatel Pabianic. Człowiek skromny i niezwykle prawy. Dla uczczenia Profesora mieszkańcy Pabianic chcą powstającemu rondu na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Moniuszki nadać imię Wielkiego Pabianiczanina.

    Urodził się 3 grudnia 1932 roku w Pabianicach. Zdał maturę w 1951 roku w Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego. Jak twierdzi jego brat Włodzimierz, z zawodu architekt, była to zasługa przede wszystkim ich matki, kobiety niezwykle energicznej i oczytanej, mającej też duszę prawdziwej społeczniczki. Gdy w czasie ostatniej wojny jej mąż trafił do Auschwitz, a potem Buchenwaldu, nie załamała się nawet na moment, podejmując pracę pomocy w gabinecie jednego z miejscowych okulistów i dbając nie tylko o przetrwanie rodziny, ale i o kształcenie dzieci, co z konieczności odbywało się w domu, a rolę nauczycielek pełniło grono ciotek.

    Janusz po maturze studiował na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi (1951-57). Przez 7 lat pracował w Szpitalu Miejskim w Pabianicach. Mając I stopień specjalizacji z anatomii patologicznej (czyli patomorfologii) oraz I stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych w 1964 roku, rozpoczął pracę w Zakładzie Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej w Łodzi. Cztery lata później zdobył tytuł specjalisty II stopnia z zakresu anatomii patologicznej. W 1969 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. W 1975 roku przeniósł się do Ośrodka Naukowo-Badawczego AM (przekształconego w Katedrę Onkologii). W 1983 roku uzyskał stanowisko docenta, a 3 lata później stanowisko profesora nadzwyczajnego. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymał 12 maja 1992 roku. W 1996 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Patologii Nowotworów Katedry Onkologii Akademii Medycznej w Łodzi.

    Opublikował prawie sto prac naukowych. W latach 1983-1991 był członkiem Krajowego Zespołu Specjalistycznego w dziedzinie patomorfologii (od 1997 roku jako jej wiceprzewodniczący). Czynnie uczestniczył w pracach wielu towarzystw naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (w latach 1982-1990 przewodniczący oddziału łódzkiego), a w 2003 roku został Członkiem Honorowym PTO.

    Mimo przejścia na emeryturę w 1999 roku pozostał aktywny zawodowo. Społecznie prowadził wiele spotkań prozdrowotnych dla mieszkańców naszego miasta. Należał do licznych towarzystw i organizacji społecznych.

    Są ludzie, którym wszystko przychodzi łatwo – tak twierdzili przyjaciele. Oprócz osiągnięć na niwie medycznej czynnie uprawiał sport. W latach 1949-1965 był filarem drużyny piłkarskiej „Ogniwa”, a później PTC. Był wzorem sportowca i kolegi, dlatego wybierano go do zarządów klubu oraz sądów koleżeńskich, gdyż zasadę fair play stosował nie tylko na boisku, ale też w życiu. Otrzymał złotą odznakę „Zasłużony dla PTC”. Grywał w hokeja w klubie „Włókniarz”. Jeździł na nartach w klubie narciarskim „Śmig” PTTK Pabianice. Był duszą towarzystwa. Gdy wyjeżdżał w góry, wielu miłośników białego szaleństwa chciało mu towarzyszyć.

    Mimo obciążeń czasowych związanych z pracą w Łodzi, nie zapominał o Pabianicach. Od 1988 roku działał w zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, zostając jego Honorowym Członkiem. Profesor kochał muzykę poważną. Gdy w 2000 roku powstało Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, został jego członkiem. Wraz z małżonką był obecny na większości koncertów organizowanych przez towarzystwo. Był także w komitecie założycielskim Stowarzyszenia „Nasz Park”.

    Profesora Janusza Alwasiaka cechował duch społecznikowski i duża kultura osobista. Posiadał rzadką dziś umiejętność skupiania wokół siebie wielu ludzi. Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Pabianic otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianic.

    Był skromnym i niezwykle prawym człowiekiem. Wszyscy mieszkańcy Pabianic Go znali, ale sam znał wielu. Był dumą Pabianic. Jego największą miłością była rodzina: żona Barbara, dzieci: Elżbieta, Hanna, Joanna i Rafał z małżonkami, wnuki i prawnuki.

    Janusz Alwasiak umarł 12 lipca 2019r. po długiej i ciężkiej chorobie. 15 lipca na cmentarz ewangelicki w Pabianicach odprowadza Go liczne grono przyjaciół i znajomych, a także wdzięcznych pacjentów. Rektor i Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przypominają zasługi Zmarłego, nazywając go „wybitnym naukowcem, profesorem i wychowawcą wielu pokoleń studentów”.

    – Dla uczczenia Profesora mieszkańcy Pabianic chcą powstającemu rondu na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Moniuszki nadać imię Wielkiego Pabianiczanina. Pod wnioskiem w tej sprawie zebraliśmy już cztery tysiące podpisów – mówi prezes Klubu Narciarskiego „Śmig” PTTK Piotr Jacoń. Pamiętam uchwałę radnych z jednej z poprzednich kadencji, aby ulice czy ważne miejsca uhonorować wybitnymi ludźmi związanymi z naszym miastem. Liczę, że nasz wniosek przejdzie pozytywnie… i rondo będzie nazwane imieniem profesora Janusza Alwasiaka.

    W tekście wykorzystano materiały prasowe z Panaceum nr 1-2 z 2020r.

    Udostępnij