• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Po 21 latach kierowania szkołą Danuta Syryczyńska, dyrektor SP w Dłutowie, odeszła 31 sierpnia na emeryturę. Całe życie zawodowe poświęciła uczniom i szkole. Bardzo ceniła sobie współpracę z rodzicami i nauczycielami.

    Na zakończenie roku szkolnego w Dłutowie pożegnano nie tylko klasy ósme. Z pracą w oświacie pożegnała się także pani dyrektor.

    – Przeżyłam wielkie chwile wzruszenia, gdy żegnały mnie dzieci z Samorządu Szkolnego, Rada Rodziców i pracownicy szkoły. Przyjemne były słowa podziękowania za współpracę od wójt gminy, przedstawicieli Wojska Polskiego i stowarzyszeń: PTTK, Towarzystwa Przyjaciół Dłutowa oraz Grupy Archeo Łask – wspomina Danuta Syryczyńska.

    W prezencie od pracowników otrzymała rower…

    Syryczyńska 39 lat przepracowała w SP w Dłutowie jako nauczyciel nauczania początkowego. Funkcję dyrektora objęła w 1999 roku w czasie wprowadzenia reformy, która doprowadziła do przekształcenia dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową.

    – W 2002 roku do SP włączono przedszkole, a ja zostałam dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 1 września 2017 roku zostało włączone Gimnazjum im. Lotników Polskich w Dłutowie do Szkoły Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku, obecnie działającej w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie – mówi.

    Za swój sukces zawodowy uważa wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, z którą przyszło jej pracować, a także owocną współpracę z Dowództwem Sił Powietrznych w Warszawie, z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, z 32. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku, ze Stowarzyszeniem Entuzjastów Lotnictwa „Grupą Archeo Łask”, Aeroklubem Łódzkim, Łódzkim Klubem Seniorów Lotnictwa, czego dowodem jest uczestnictwo w nadaniu szkole imienia „Lotników Września 1939 roku” oraz w głównych uroczystościach szkolnych i lokalnych o charakterze patriotycznym.

    – Od 2012 roku jestem współorganizatorem uroczystości patriotycznych w Dłutówku związanych z „Podróżą historyczną szlakiem walk lotników 212. Eskadry Bombowej” dla członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Pamięci Generała Zygmunta Berlinga i Jego Żołnierzy oraz organizacji kombatanckich – wymienia pani dyrektor.

    Jej szkoła otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w 2014 roku, a dyrektor wyróżniono Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem Miejsc Pamięci Narodowej, Złotą Honorową Odznaką PTTK Pabianice oraz Odznaką Wolontariatu LKP.

    Pani dyrektor, nauczyciel to pasja czy zawód?

    – Oczywiście pasja. Zawsze dbałam o odpowiednie wychowanie uczniów, skuteczne wprowadzanie w szkole rożnych programów profilaktycznych, wychowawczych mających na celu kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań wśród uczniów szkoły podstawowej i dzieci w przedszkolu. Aktywnie współpracowałam z Radą Rodziców szkoły i przedszkola oraz ze wszystkimi rodzicami uczniów i dzieci z przedszkola, skuteczne motywowałam rodziców do pomocy, byłam otwarta na ich propozycje i działania. Były nawet organizowane pikniki rodzinne poza szkołą. Wielkim sukcesem dla mnie i szkoły było organizowanie od kilkunastu lat „Rajdu z Mikołajem”. Praca nauczyciela to pasja ogromna, a gdy samemu przygotowywałam pomoce naukowe dla dzieci to miałam satysfakcję podwójną.

    Na emeryturze Danuta Syryczyńska zamierza nadal być czynna. Przede wszystkim chciałaby podróżować po Polsce, jak i po świecie. Marzy jej się Rzym.

    – W roku szkolnym nie mogłam sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek. Zacznę od wyjazdu z wnukami na Mazury, który im obiecałam. Teraz będę mogła również spędzać z nimi więcej czasu i na pewno będzie to aktywnie spędzony czas, na przykład na wycieczki rowerowe…

    Chce być aktywna również zawodowo. Między innymi nadal organizując różne akcje i wolontariat dla lokalnej społeczności, bo dobrze jej to wychodzi, pozwala na spełnienie się, a przede wszystkim na kontakt z ludźmi.

    – Może podejmę jeszcze jakąś pracę, ale nie mam sprecyzowanych planów. Chciałabym podjąć pracę marketingową lub w branży turystycznej, bo to mnie zawsze interesowało i według mnie wychodziło. Nie zapomnę też o szkole i przedszkolu. Jak tylko będą mnie potrzebowali, to zawsze będę służyła pomocą. Traktowałam wszystkich pracowników po koleżeńsku i chciałabym, żeby tak dalej zostało. Na pewno nie usiedzę w domu – obiecuje nauczycielka z pasją.

     

    Udostępnij