Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Grudzień 3, 2020 | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Rok dobroci od Teen Challenge

Rok dobroci od Teen Challenge

| Dnia 27, Paź 2020

Rok temu, dokładnie 21 października 2019 roku, Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge dostała od miasta lokal przy ulicy Moniuszki 19. Prace remontowe ruszyły pełną parą, by jak najszybciej rozpocząć działalność na rzecz ludzi z różnymi problemami.

Prezesem pabianickiego oddziału jest Ireneusz Jażdżewski, który od wielu lat pomaga najbiedniejszym oraz uzależnionym.

– Bardzo się cieszę, że mamy własny kąt, w którym przez rok zrobiliśmy generalny remont mówi prezes Jażdżewski. – Najważniejsze, że teraz przed zimą udało nam się założyć ogrzewanie. Dzięki temu możemy już normalnie funkcjonować i pomagać innym.

Ogrzewanie udało się założyć dzięki życzliwości firmy Hanper z Łodzi.

– Początkowo miało kosztować 16.000 złotych, tak wyceniła jedna z firm. Następna firma proponowała nam ogrzewanie za 22.000 złotych, aż natrafiliśmy na firmę Hanper z Łodzi. Kiedy właściciel firmy zobaczył, jak dużo pracy wkładamy w pomoc najbiedniejszym i potrzebującym, założył nam ogrzewanie praktycznie po kosztach. Wyniosło 8.000 złotych. Jak widać, dobro wraca – dodaje prezes.

Oficjalnie Teen Challenge działa przy ulicy Moniuszki od 17 stycznia. Wtedy odbyło się uroczyste otwarcie oddziału z udziałem władz miasta. Punkt w Pabianicach stworzony został specjalne dla tych, którzy pogubili się w swoim życiu i potrzebują dobrych wskazówek, by rozpocząć wszystko od nowa.

Co robi Teen Challenge?

W lokalu prowadzone są cotygodniowe grupy wsparcia dla osób uzależnionych, na które ciepły posiłek dostarcza i sponsoruje catering „Palce Lizać” Dariusza Stasiaka. Prowadzone są również indywidualne spotkania dla osób współuzależnionych, spotkania dla młodzieży, działania profilaktyczne, turnieje gier dla dzieci i młodzieży, eventy okolicznościowe (Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, święta itp..). Wydawana jest także odzież oraz paczki dla dzieci i seniorów. Żeby celniej trafiać z pomocą do ludzi i ich potrzeb, Teen Challenge nawiązał współpracę z władzami miasta, starostwem powiatowym, MCPS, PCK, ZHP, Towarzystwem Brata Alberta, Granicą, SCH Pabianice, radną Moniką Urbańską, radną i rzecznikiem starosty Joanną Kupś oraz dyrektorem SOR-u Lechosławem Dorożałą.

Jadłodzielnia

Oprócz spotkań grup wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych działa tu również jadłodzielnia, czyli punkt wymiany żywności. Uruchomiono ją 22 lutego.

Żywność może przynosić każdy. Lodówka, którą podarowała nam pabianicka lewica, stoi na zewnątrz, dzięki czemu jest dostępna dla mieszkańców całą dobę. Darczyńcy przywożą z chęcią nabiał, warzywa, owoce i pieczywo – dodaje Ireneusz Jażdżewski.

A na sponsorów rzeczywiście Teen Challenge może liczyć. Od początku działalności przy ulicy Moniuszki, czyli przez rok, rozdali jedzenie za 80.880 złotych o wadze 16,5 tony (darczyńcami są m.in. „Czwórka” z Dobronia, Eurocash Pabianice, Polsoja, OSM Radomsko oraz piekarnia Szewczykowski). Do rozdysponowania mieli również podarowaną przez Rossmanna chemię o wartości 55.000 złotych oraz 1300 kilogramów odzieży używanej.

Zmiany w grafiku

Pandemia koronawirusa krzyżuje plany wszystkim. Teen Challenge również musi dostosować się do obostrzeń związanych z COVID-19. Grupy wsparcia działają w reżimie sanitarnym i mogą liczyć do 5 osób.

We wtorek, 27 października, grupa będzie prowadzona w czterech turach – o godz. 16.15, 17.15, 18.30 i 19.45.

– Pomimo trudnego czasu epidemiologicznego chcemy dalej wychodzić z pomocą do ludzi. Podsumowując ten rok, dziękujemy władzom miasta za przekazany nam lokal. Dziękujemy również wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy dołożyli swoją „cegiełkę”. Dziękuję całemu zespołowi Teen Challenge i wszystkim wolontariuszom. Razem możemy więcej mówi prezes.

Ireneusz Jażdżewski służy radą, pomocą i wsparciem pod numerem: 883-915-818.

Wstaw komentarz