Od soboty czekają nas nowe obostrzenia.

Podczas konferencji prasowej w środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zamknięte będą kina i teatry, galerie, instytucje kultury. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe. Zdalne nauczanie zostanie rozszerzone również na klasy 1-3.

W galeriach handlowych czynne będą jedynie sklepy spożywcze i apteki. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach, jak dotychczas – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Wszystkie nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, 7 listopada, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada. Opieka w przedszkolach pozostanie na razie bez zmian.

– Jeśli epidemia przekroczy punkt krytyczny, to będziemy musieli wprowadzić bardzo rygorystyczne obostrzenia – mówił premier.

Morawiecki powiedział, że drastyczne decyzje będą musiały zostać wprowadzone, jeśli liczba zakażeń przekroczy 75 przypadków na 100 tys. przebadanych osób.

Premier zaapelował też do protestujących.

– Wszyscy, którzy chcą teraz protestować, proszę protestować, ale w sieci, w przestrzeni internetowej – apelował.

Ostatnim krokiem będzie narodowa kwarantanna.

– Stabilizacja nastąpi na poziomie 30 tysięcy przypadków na dobę, ale to jest wariant optymistyczny. System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności; przyrasta liczba zgonów – powiedział na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.