Kredyt konsolidacyjny – kalkulator rat

 

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca? Czym jest to wyjątkowe zobowiązanie bankowe i kto je najczęściej zaciąga? Jak sprawdzić, czy propozycja instytucji bankowej jest atrakcyjna? Czy da się oszacować koszty tego rodzaju współpracy z bankiem?

Kompendium wiedzy o kredycie konsolidacyjnym przedstawiamy w poniższym artykule oraz na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny .

 

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

 

Kredyt konsolidacyjny jest rzeczywiście wyjątkowym produktem bankowym, a wszystko dlatego, że jego istotą nie jest udzielanie środków finansowych, ale konsolidacja wcześniej zaciągniętych przez klienta zobowiązań. Wskazane kredyty ulegają po prostu połączeniu, a kredytobiorca rozpoczyna współpracę już tylko z jednym bankiem i spłaca jedną, połączoną ratę. Ta najczęściej wyliczana jest na nowych, bardziej atrakcyjnych warunkach, co jest oczywiście opłacalne dla spłacającego kredyt konsolidacyjny.

Kredytobiorca powinien jednak wiedzieć, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, dlatego też nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, nie istnieją też uniwersalne warunki dla każdego zainteresowanego tym produktem. Właśnie dlatego należy dobrze zweryfikować oferty, zanim wybierze się konkretny kredyt konsolidacyjny. Kalkulator rat to jedno z narzędzi, które warto wykorzystać, natomiast w tym przypadku liczy się nie tylko opłacalność kosztowa współpracy z bankiem, ale i optymalny komfort regulowania należności.

Co ciekawe, priorytetem przy wyborze kredytu konsolidacyjnego muszą być oczywiście lepsze warunki, więc ma to być najtańszy kredyt konsolidacyjny. Kalkulator oszacuje więc koszty. Liczy się także wysokość comiesięcznej raty połączonej, która ma być niższa aniżeli spłata zobowiązań na dotychczasowych warunkach. Potencjalni kredytobiorcy chcą również zyskać wydłużony okres spłaty i wygodę współpracy z jedną instytucją. Pamiętajmy także, że konsolidacja powinna poprawiać zdolność kredytową, dzięki czemu klient banku będzie mógł dobrać dodatkowe środki wedle indywidualnych potrzeb. Właśnie dlatego uznaje się, że kredyt konsolidacyjny jest doskonałym produktem oddłużeniowym.

 

Jak wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny?

 

Ponieważ podejmując decyzję o połączeniu różnych zobowiązań, kredytobiorca chce, by kredyt konsolidacyjny generował oszczędności finansowe, najważniejszym czynnikiem ma być opłacalność kosztowa tego produktu. Zawsze warto więc porównać na Total money co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, by wybrać optymalne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że Polacy popełniają podstawowy błąd, ponieważ nie analizują całkowitych kosztów, a jedynie wysokość comiesięcznych rat i czas trwania współpracy z bankiem. To zbyt mało, by móc wybrać rzeczywiście najlepsze kredyty konsolidacyjne. Kalkulator pozwala szacować nie tylko szanse na otrzymanie tego zobowiązania, ale również wskaźnik RRSO, czyli ten, który mówi o całkowitych opłatach, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca. W przypadku kredytu konsolidacyjnego wcale nie są one takie małe.

Pod uwagę należy brać oprocentowanie, prowizje za udzielenie kredytu, koszty ubezpieczenia czy prowadzenia płatnego rachunku. To tych opłat dochodzą jeszcze ewentualne odsetki za zwłokę w spłacie albo koszty za wcześniejsze uregulowanie całego zobowiązania. Dopiero wtedy udaje się zweryfikować rzeczywiście najtańszy kredyt konsolidacyjny.

 

Dobra konsolidacja – kalkulator rat

 

Jak wykorzystać kalkulator rat? Kredyt konsolidacyjny można zweryfikować niezwykle dokładnie, wybierając odpowiednie narzędzie. To znajdziemy bez problemu w sieci. Kalkulator rat publikowany jest przez same banki, które udzielają kredyt konsolidacyjny, dostępny jest również na niezależnych portalach o tematyce finansowej. W odpowiednie rubryki wystarczy jedynie wpisać szacowane wartości, by poznać opłaty związane z nawiązaniem współpracy z daną instytucją bankową. Co ważne, przy pomocy kalkulatora możliwe jest sprawdzenie nie tylko własnej zdolności kredytowej, a więc szans na otrzymanie kredytu w ogóle. Można też zweryfikować opłacalność danego kredytu. Może okazać się, że nowy bank proponuje znacznie gorsze warunki współpracy aniżeli te, jakie są typowe dla spłaty rat na dotychczasowych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że kalkulator rat nigdy nie wskaże konkretnych, ostatecznych kosztów, ale jedynie te szacowane. Dostępna dla wszystkich jest jedynie ogólna oferta, a instytucja bankowa proponuje poszczególne warunki współpracy dopiero po poznaniu zdolności kredytowej każdego klienta. Kredyt konsolidacyjny jest produktem elastycznym, bierze się w jego przypadku pod uwagę nie tylko bieżącą sytuację na rynku kredytowym, ale również indywidualne potrzeby kredytobiorcy, jego oczekiwania oraz możliwości spłaty zobowiązania. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to przydatne narzędzie w celu wyboru najbardziej optymalnej propozycji danej instytucji bankowej.