Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Listopad 29, 2020 | Imieniny: Blazeja, Saturnina

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku

| Dnia 14, Lis 2020

 

To coraz częstsza dolegliwość, o której wie tylko garstka z nas.

Teraz, kiedy przez COVID19 spędzamy przed komputerem coraz więcej czasu, nasze oczy są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego. Niestety, emitowane przez urządzenia elektroniczne sztuczne światło niebieskie jest szkodliwe dla wzroku. Nadmierna ekspozycja na nie może powodować bóle głowy, oczu, a nawet bezsenność.

Już dwie godziny dziennie spędzone przed komputerem, tabletem czy telefonem mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Według badań 40% z nas spędza przed komputerem ponad 8 godzin dziennie. W obecnej sytuacji epidemicznej praca i nauka zdalna to dla nas konieczność, a w czasie wolnym chętnie przeglądamy serwisy społecznościowe, gramy w gry i oglądamy ulubione seriale.

Nic dziwnego, że cyfrowe zmęczenie wzroku, nazywane też syndromem widzenia komputerowego, dotyczy coraz większej części społeczeństwa. I nie ogranicza się jedynie do zmęczenia oczu, ale też daje szereg innych objawów.

Objawy

Jednym z podstawowych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku jest ból głowy, najczęściej skarżymy się na bóle w części skroniowej lub w okolicach oczodołu. Warto też zwrócić uwagę na pieczenie i uczucie suchości oczu. W normalnych warunkach mrugamy około 20 razy na minutę, co ma za zadanie przede wszystkim nawilżać powierzchnię oka. Kiedy korzystamy z komputera, liczba ta spada do 10, a podczas używania telefonu czy tabletu nawet do 68 mrugnięć na minutę, co ma realny wpływ na podrażnienie narządu wzroku.

Pogorszenie widzenia w nocy i rozmycie obrazu w odległościach bliskich to kolejne sygnały, które wskazują na cyfrowe zmęczenie wzroku. Ponadto objawy, które mogą mu towarzyszyć, to obniżona koncentracja, ogólne zmęczenie organizmu i nadwrażliwość na światło. Urządzenia cyfrowe mają silny wpływ na nasze przyzwyczajenia wzrokowe. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak często w naszych dłoniach znajduje się telefon komórkowy. W przerwie od pracy przed komputerem sięgamy po smartfon, aby sprawdzić media społecznościowe. W rezultacie nasze oczy są nieustannie narażone na kontakt ze światłem niebieskim.

Ochrona

Dobra informacja jest taka, że objawy cyfrowego zmęczenia wzroku możemy złagodzić. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, laptopa czy telefonu komórkowego, dlatego warto pamiętać o profilaktyce.

W miejscu pracy zadbajmy o odpowiednią odległość monitora od oczu. Powinna wynosić 4075 cm, to mniej więcej długość ręki. Warto też sprawdzić, ile czasu spędzamy przed ekranem i ustalić limit, który pozwoli nam na wprowadzenie zdrowych nawyków podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.

Najlepszą ochroną dla oczu będą okulary z soczewkami, które posiadają funkcjonalną strefę wsparcia wzroku, jak np. SYNC III. W okularach warto wykorzystać powłokę antyrefleksyjną BlueControl. Neutralizuje ona nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez ekrany i sztuczne oświetlenie.

Pomocne jest też mruganie. Warto pamiętać o tym, że przed ekranem komputera czy smartfona nasze oczy nie mrugają tak często jak podczas spaceru. Pamiętaj o zasadzie 20/20/20co 20 minut skieruj wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp (6 metrów) na co najmniej 20 sekund, to pozwoli na odpoczynek oczu.

Ulgę przyniosą także krople nawilżające, które pozwolą na zmniejszenie uczucia podrażnienia i suchości narządu wzroku po długotrwałej pracy wzrokowej.

Wstaw komentarz