Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Likwidacja biletów jednorazowych

Likwidacja biletów jednorazowych

| Dnia 27, Lis 2020

Od nowego roku bilety jednorazowe zostaną zlikwidowane. Będziemy kasować bilety 40-minutowe.

Dotychczasowe ceny biletów autobusowych obowiązują od 2012r. Na początku 2021r. ma nastąpić ich regulacja.

– Przez dziewięć lat nastąpił wzrost nakładów miasta na komunikację miejską – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Liczymy, że roczne dochody z tytułu sprzedaży biletów z związku ze zmianą taryfy wzrosną o około 200 tysięcy, tymczasem roczne wydatki na komunikację to koszt 12,5 miliona złotych.

Uchwała, którą na poniedziałkowej sesji przyklepali radni, jest taka, że bilety jednorazowe (2,60 zł – normalny, 1,30 zł – ulgowy, 0,65 zł – ulgowy 75%) zostaną zlikwidowane. Będziemy natomiast kasować bilety 40-minutowe, których cena nie zmieni się (jednostrefowe 3 zł – normalny, 1,50 zł – ulgowy, 0,75 zł – ulgowy 75%). Jest taka sama jak na linii Z41.

– Bilety czasowe 40- i 60-minutowe nie tylko umożliwiają odbycie całej podróży jednym pojazdem, ale dodatkowo upoważniają do przesiadania się w określonym przedziale czasowym. Ich pozostawienie uprości taryfę opłat – argumentuje prezydent.

Nastąpi też regulacja cen biletów okresowych. Bilet 30-dniowy normalny na jedną strefę będzie kosztował 84 zł (zamiast 74 zł), natomiast ulgowy 42 zł (zamiast 37 zł). Uczniowie, studenci i emeryci posiadający Kartę Pabianiczanina zapłacą 21 zł zamiast 18,50 zł za bilet z ulgą 75%.

W niezmienionych cenach zostaną utrzymane wszystkie rodzaje biletów czasowych (nie tylko 40- i 60-minutowe, ale także 24-godzinne) oraz grupowe 10+1. Nie zmieniają się także ceny Wspólnych Biletów Łódzko-Pabianickich (bilety okresowe na autobusy MZK i komunikację MPK) i Wspólnych Biletów Aglomeracyjnych (obejmujących dodatkowo pociągi ŁKA i POLREGIO).

– Utrzymane zostają darmowe przejazdy na podstawie dowodu rejestracyjnego dla właścicieli samochodów osobowych. Jednak z uwagi na stwierdzane nadużycia za darmo nie będą już mogły podróżować osoby towarzyszące – dopowiada Mackiewicz.

W pandemii pasażerowie nie mogą kupować biletów u kierowców. I tak już zostanie, bo prezydent stwierdza, że można je kupić w automatach w każdym autobusie, w biletomatach stacjonarnych, trzech kasach biletowych MZK, w ponad sześćdziesięciu innych punktach sprzedaży (sklepy, kioski) i poprzez aplikacje mobilne.

 

Wstaw komentarz