Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Prawo jazdy będzie mogło zostać w domu

Prawo jazdy będzie mogło zostać w domu

| Dnia 03, Gru 2020

5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierowcy w rejestrach państwowych.

Na ten dzień czekało wielu kierowców. 5 grudnia, czyli już w najbliższą sobotę, prawo jazdy będzie mogło zostać w domu.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy kierowca ma obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?

– Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku, ale niezależnie od tego zachęcamy do pobrania i korzystania z naszej aplikacji – informuje ministerstwo cyfryzacji.

Wraz z mPrawem Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.

A jak podczas kontroli policja sprawdzi uprawnienia kierowcy?

Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21. 784.620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku, od stycznia do października, na drogę wyjechało 242.428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października, właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89.975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajdują się w CEK.

Czy wyrabiając prawo jazdy, możemy poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Ministerstwo cyfryzacji odpowiada: – Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Jakie dane są w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z mTożsamości i może różnić się od tego, które mamy na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie, które mamy w dowodzie osobistym.

Wstaw komentarz