Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Zimowi ptasi goście

Zimowi ptasi goście

| Dnia 30, Gru 2020

Zimowa uśpiona przyroda nie dostarcza zbyt wielu atrakcji do podziwiania. Ale wystarczy popatrzeć na kolorowe ptaszki, aby zadać temu kłam…

Najlepszym przykładem są ptasi goście, którzy przybywają do nas z dalekiej północy. To jemiołuszka i czeczotka.

– Zarówno jemiołuszki, jak i czeczotki pojawiają się późną jesienią w zmiennej liczbie. W niektórych sezonach mamy do czynienia z tak zwanymi „nalotami” i ptaki obu gatunków są wówczas stosunkowo nietrudne do zobaczenia – mówi znawca tematu Tomasz Przybyliński, pracownik naszego muzeum.

Podstawą zimowej diety jemiołuszek są owoce jarzębiny, jemioły, dzikiej róży.

– I właśnie w okolicach obfitujących w takie rośliny mamy największą szansę spotkać te ptaki. Jemiołuszki mogą też odwiedzić stare opuszczone sady, gdzie żerują na przykład na pozostałych do zimy jabłkach – opowiada przyrodnik.

Podstawę zimowej diety czeczotek stanowią z kolei drobne nasiona, m.in. chwastów, stąd największe szanse na spotkanie z tymi ptakami mamy na nieco „zapuszczonych” terenach, np. na obszarach nieużytków pośród pól.

– Jemiołuszki i czeczotki, podobnie zresztą jak wielu innych ptasich gości z dalekiej północy, nie są zbyt płochliwe i można je obserwować z niedużej odległości. Do tego nie trzeba wcale wyruszać na specjalnie długie spacery – dodaje Przybyliński.

Załączone zdjęcia zostały zrobione przez przyrodnika w obrębie granic administracyjnych naszego miasta.

foto: T. Przybyliński

Wstaw komentarz