Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Rośnie nam drugi Wajda!

Rośnie nam drugi Wajda!

| Dnia 01, Sty 2021

16-letni Kamil z Ksawerowa zrobił furorę w ogólnopolskich konkursach filmowych. Jeden wygrał, a w drugim zajął II miejsce. Rodzice i szkoła pękają z dumy.

Kamil Rosiak urodził się 22 sierpnia 2004 roku. Ma 16 lat i mieszka w Ksawerowie. Uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach. Chodzi do II klasy matematyczno-fizyczno-angielskiej. W ostatnim czasie odniósł sukces w dwóch ogólnopolskich konkursach filmowych. Myśli o rozpoczęciu studiów w łódzkiej „Filmówce”.

– Do udziału w obu konkursach zachęcił mnie mój nauczyciel języka polskiego, pan Maciej Krawczyk – zdradza nam nastolatek. – Udział w filmach mają w większości moi przyjaciele i znajomi. Dwiema osobami wyróżniającymi się, z którymi tworzę prawie każdy swój film, są Krystian Poprawa i Oskar Frydrych. Tworząc te dwie konkursowe produkcje montaż zajął w sumie około 70 godzin, a nagrywanie około 15 godzin. To również wielogodzinne przygotowywanie scenariusza i planowanie nagrań.

Wygrana w ogólnopolskim konkursie

11 grudnia 2020 roku został rozstrzygnięty VI Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Zabytkomania”. Celem konkursu było zbudowanie społecznej świadomości wartości dziedzictwa kulturowego, upowszechnianie wiedzy o lokalnych zabytkach i ich historii, poznanie i promocja lokalnego dziedzictwa oraz rozwój umiejętności tworzenia krótkich form filmowych o tematyce kulturalnej i historycznej. Kapituła konkursu przyznała nagrody w trzech kategoriach: grupie poniżej 18. roku życia, amatorów powyżej 18. roku życia, a także profesjonalistów powyżej 18. roku życia. W pierwszej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą został Kamil Rosiak z Ksawerowa. Wygrał filmem pt. „Przejście, inaczej zajście”. Opowiada o getcie w Łodzi.

– Film wyróżnia się wysokim poziomem realizacji, ma intrygującą fabułę i mocny przekaz, co zasługuje na szczególne uznanie, biorąc pod uwagę kategorię, w której film został przygotowany. Film w przemyślany i trafny sposób odnosi się do trudnego dziedzictwa Łodzi. Ogromne uznanie dla autora za odwagę do zmierzenia się z historią łódzkiego getta – stwierdziło jury.

Główną rolę w filmie gra Oskar Frydrych. O sukcesie produkcji I LO poinformowało na swoim profilu facebookowym. „Miło nam poinformować, iż w grupie I, poniżej 18. roku życia, film autorstwa Kamila Rosiaka pt. „Przejście, inaczej zajście” zajął 1. miejsce. Gratulujemy!” – oświadczyła szkoła.

II miejsce dla filmu o pandemii

 12 grudnia 2020 roku Centrum Kultury „Muza” w Lubinie ogłosiło laureatów konkursu filmowego odbywającego się pod hasłem: #51sekundwkulturze. Zgłoszenia miały pokazywać sposoby postrzegania i odbierania kultury. Ze względu na pandemię, która zmieniła życie ludzi we wszystkich jego aspektach, również kulturalnych, organizatorzy spodziewali się produkcji związanych również z nią. Kamil wraz z kolegą Krystianem Poprawą zdobył II miejsce za film pt. „Kultura podczas pandemii”.

– Film stworzony przez młodych ludzi. Jest to cenne spojrzenie z ich perspektywy na to, co dzieje się obecnie w związku z pandemią. Twórcy wyraźnie chcieli nam przekazać i pokazać, jak brak kultury wpływa na jednostkę i społeczeństwo. Film zrobiony z dużym rozmachem, przy zaangażowaniu wielu aktorów, co zasługuje na duże wyróżnienie. Film ten niesie ze sobą bardzo jasne, bardzo czytelne przesłanie. Przesłanie, które mówi o tym, że kultura w czasie pandemii umiera. To dość bolesne, zwłaszcza dla ludzi kultury. Jednak ten film został zrealizowany przez grupę bardzo młodych ludzi i w tym jest nadzieja – podsumowali jurorzy.

Sukces jest tym większy, że nie było tam żadnych kategorii wiekowych. Uczestnicy konkursu mieli od 16 do 71 lat.

– Dziękuję wszystkim odważnym, którzy wyrazili chęć pomocy i przyczynili się do powstania któregokolwiek z moich filmów – powiedział w rozmowie z Nowym Życiem Pabianic licealista.

Zdolnemu Kamilowi życzymy kolejnych sukcesów!

 

Wstaw komentarz