• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • 16-letni Kamil z Ksawerowa zrobił furorę w ogólnopolskich konkursach filmowych. Jeden wygrał, a w drugim zajął II miejsce. Rodzice i szkoła pękają z dumy.

    Kamil Rosiak urodził się 22 sierpnia 2004 roku. Ma 16 lat i mieszka w Ksawerowie. Uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach. Chodzi do II klasy matematyczno-fizyczno-angielskiej. W ostatnim czasie odniósł sukces w dwóch ogólnopolskich konkursach filmowych. Myśli o rozpoczęciu studiów w łódzkiej „Filmówce”.

    – Do udziału w obu konkursach zachęcił mnie mój nauczyciel języka polskiego, pan Maciej Krawczyk – zdradza nam nastolatek. – Udział w filmach mają w większości moi przyjaciele i znajomi. Dwiema osobami wyróżniającymi się, z którymi tworzę prawie każdy swój film, są Krystian Poprawa i Oskar Frydrych. Tworząc te dwie konkursowe produkcje montaż zajął w sumie około 70 godzin, a nagrywanie około 15 godzin. To również wielogodzinne przygotowywanie scenariusza i planowanie nagrań.

    Wygrana w ogólnopolskim konkursie

    11 grudnia 2020 roku został rozstrzygnięty VI Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Zabytkomania”. Celem konkursu było zbudowanie społecznej świadomości wartości dziedzictwa kulturowego, upowszechnianie wiedzy o lokalnych zabytkach i ich historii, poznanie i promocja lokalnego dziedzictwa oraz rozwój umiejętności tworzenia krótkich form filmowych o tematyce kulturalnej i historycznej. Kapituła konkursu przyznała nagrody w trzech kategoriach: grupie poniżej 18. roku życia, amatorów powyżej 18. roku życia, a także profesjonalistów powyżej 18. roku życia. W pierwszej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą został Kamil Rosiak z Ksawerowa. Wygrał filmem pt. „Przejście, inaczej zajście”. Opowiada o getcie w Łodzi.

    – Film wyróżnia się wysokim poziomem realizacji, ma intrygującą fabułę i mocny przekaz, co zasługuje na szczególne uznanie, biorąc pod uwagę kategorię, w której film został przygotowany. Film w przemyślany i trafny sposób odnosi się do trudnego dziedzictwa Łodzi. Ogromne uznanie dla autora za odwagę do zmierzenia się z historią łódzkiego getta – stwierdziło jury.

    Główną rolę w filmie gra Oskar Frydrych. O sukcesie produkcji I LO poinformowało na swoim profilu facebookowym. „Miło nam poinformować, iż w grupie I, poniżej 18. roku życia, film autorstwa Kamila Rosiaka pt. „Przejście, inaczej zajście” zajął 1. miejsce. Gratulujemy!” – oświadczyła szkoła.

    II miejsce dla filmu o pandemii

     12 grudnia 2020 roku Centrum Kultury „Muza” w Lubinie ogłosiło laureatów konkursu filmowego odbywającego się pod hasłem: #51sekundwkulturze. Zgłoszenia miały pokazywać sposoby postrzegania i odbierania kultury. Ze względu na pandemię, która zmieniła życie ludzi we wszystkich jego aspektach, również kulturalnych, organizatorzy spodziewali się produkcji związanych również z nią. Kamil wraz z kolegą Krystianem Poprawą zdobył II miejsce za film pt. „Kultura podczas pandemii”.

    – Film stworzony przez młodych ludzi. Jest to cenne spojrzenie z ich perspektywy na to, co dzieje się obecnie w związku z pandemią. Twórcy wyraźnie chcieli nam przekazać i pokazać, jak brak kultury wpływa na jednostkę i społeczeństwo. Film zrobiony z dużym rozmachem, przy zaangażowaniu wielu aktorów, co zasługuje na duże wyróżnienie. Film ten niesie ze sobą bardzo jasne, bardzo czytelne przesłanie. Przesłanie, które mówi o tym, że kultura w czasie pandemii umiera. To dość bolesne, zwłaszcza dla ludzi kultury. Jednak ten film został zrealizowany przez grupę bardzo młodych ludzi i w tym jest nadzieja – podsumowali jurorzy.

    Sukces jest tym większy, że nie było tam żadnych kategorii wiekowych. Uczestnicy konkursu mieli od 16 do 71 lat.

    – Dziękuję wszystkim odważnym, którzy wyrazili chęć pomocy i przyczynili się do powstania któregokolwiek z moich filmów – powiedział w rozmowie z Nowym Życiem Pabianic licealista.

    Zdolnemu Kamilowi życzymy kolejnych sukcesów!

     

    Udostępnij