Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Dzieci wracają do szkół

Dzieci wracają do szkół

| Dnia 12, Sty 2021

W poniedziałek, 18 stycznia klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej. Pozostałe obostrzenia przedłużono do końca miesiąca.

– Od 18 stycznia zdecydowaliśmy o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

11 stycznia rozpoczęły się masowe testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli. Zbadać mogą się pracujący w klasach I-III, ze szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.

– Ci, którzy ewentualnie wykryją u siebie koronawirusa, nie wrócą do szkoły i w ten sposób to bezpieczeństwo zdrowotne na terenie szkoły wśród uczniów, ale w szczególności wśród nauczycieli, będzie na bardzo wysokim poziomie – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W wytycznych dla klas I-III opracowanych przez ministerstwa nauki i zdrowia oraz GIS przeczytać możemy m.in. że: „Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami. Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia dla danej klasy” czy: „Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły”

Uczniowie i nauczyciele muszą zachowywać 1,5-metrowy dystans, mieć zasłonięte usta i nos w przestrzeniach wspólnych, a przed wejściem muszą zdezynfekować ręce. Zaleca się również, by każda szkoła miała przynajmniej jeden bezdotykowy termometr. aKlasy mają przebywać w wyznaczonej, stałej sali. Do grupy uczniów przyporządkowani zostaną ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach. Placówki mają unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu. Podczas realizacji zajęć, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych. Uczniowie nie powinni zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

Nadal zamknięte będą stoki narciarskie, obiekty sportowe i hotele. W centrach handlowych otwarte wybrane sklepy, a restauracje mogą sprzedawać tylko „na wynos”.

Od 15 stycznia rusza centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. W kolejnych etapach szczepieni będą pensjonariusze DPS-ów oraz osoby powyżej 70 lat.

Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce wystąpił tzw. wariant czeski koronawirusa. Badania nad genomem wirusa oraz jego mutacjami prowadzi ośrodek w Poznaniu.

11 stycznia w Polsce na COVID-19 zachorowały 4622 osoby. Zmarło 75, w tym 65 ze schorzeniami współistniejącymi. W powiecie pabianickim pozytywny wynik testu ujrzało 5 osób.

Wstaw komentarz