• Z okazji setnych urodzin Henryka Debicha Radio Łódź przypomina postać wybitnego dyrygenta i kompozytora Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi.

    Henryk Debich urodził się 18 stycznia 1921 w Pabianicach. Od 1952 prowadził jako dyrygent i kierownik artystyczny Orkiestrę Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Do 1991 roku wspólnie z muzykami w studiach Radia Łódź nagrał ponad 50 płyt i muzykę do 20 filmów. Występował na festiwalach w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Za całokształt twórczości artystycznej w 1993 roku otrzymał nagrodę „Bursztynowego Słowika” oraz medal 70-lecia Polskiego Radia. Z okazji 50-lecia działalności artystycznej łódzka rozgłośnia uhonorowała swojego dyrygenta „Diamentową Batutą”.

    Radio Łódź miniony weekend poświęciło znanemu pabianiczaninowi. Podczas „Weekendu z Debichem” dziennikarze wspominali dyrygenta, przypomnieli radiowe archiwa z jego gościnnym udziałem. W niedzielę wieczorem „na żywo” z radiowego studia zabrzmiały sety DJ-skie Grzegorza „Fagota” Fajngolda. Klawiszowiec zespołu „19 Wiosen” zagrał autorską kompilację inspirowaną brzmieniem orkiestry Henryka Debicha.

    W poniedziałek (18 stycznia) wspomnienia o Debichu pojawią się w programie radiowym. Po godzinie 19.00 dokonania orkiestry Debicha zaprezentuje „na żywo” Big Band kompozytora i dyrygenta Łukasza Wojakowskiego wraz z solistami. Transmisja koncertu na antenie i w internecie. A wieczorem – historia rodzinna Debichów. 

    Na płytach

    Dzięki współpracy Radia Łódź z wytwórniami płytowymi od niedawna muzyka orkiestry Debicha zyskała drugie życie. Archiwalne nagrania ukazują się na płytach i trafiają do platform streamingowych.

    – 18 stycznia legendarny dyrygent obchodziłby jubileusz setnych urodzin. W lipcu minie równe 20 lat od śmierci Debicha. Do tych okrągłych rocznic należy dodać też, że Radio Łódź – przez prawie pół wieku drugi dom Debicha – obchodzi 90-lecie założenia, natomiast 30 lat temu rozwiązano Orkiestrę, którą prowadził do samego końca Henryk Debich – powiedział Marcin Wąsiewicz, dyrektor programu.

    W ubiegłym roku Radio Łódź przekazało partytury i nuty orkiestry Henryka Debicha do Archiwum Państwowego. Od 20 lat studio koncertowe w rozgłośni nosi imię dyrygenta. Rada Miejska Łodzi nadała nazwę Henryka Debicha jednej z ulic obok siedziby Radia Łódź. Na budynku rozgłośni wisi także pamiątkowa tablica.

    foto: zbiory Radia Łódź

    Udostępnij