Spacer na świeżym powietrzu? Nie w Pabianicach…

Pabianice przekroczyły poziom alarmowy stężenia dobowego pyłu PM10 w powietrzu – poinformowała Natalia Włochińska, dyżurny operacyjny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

GIOŚ przesłał powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia poziomu alarmowego w poniedziałek, 18 stycznia, i takim samym ryzyku na 19 stycznia.

Przekroczenie poziomu alarmowego wystąpiło wczoraj na stacji pomiarowej przy ulicy Konstantynowskiej (pomiar: S24=156,2μg/m3). Obszar obejmował centrum Pabianic i stwarzał zagrożenie dla około 10.000 mieszkańców. Powodem były „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i GIOŚ ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego –150 μg/m3dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na wtorek, 19 stycznia. Zagrożenie występuje od godziny 9.00, a trwać będzie do 24.00. Powodem będą „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”.

Wdychania zanieczyszczonego powietrza unikać powinny osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca, z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, a także osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową, ozdrowieńcy, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Oddychanie powietrzem złej jakości skutkować może m.in. uczuciem bólu w klatce piersiowej, brakiem tchu, znużeniem, kaszlem, nasileniem się objawów ataków astmy. Zwiększa się także ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Mieszkańcom zagrożonych terenów zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, niewietrzenia pomieszczeń i w miarę możliwości niewychodzenie z domu.

Stan jakości powietrza obserwować można pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *