Uwaga na utrudnienia na drogach!

Prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Synoptycy zapowiadają powrót prawdziwej, mroźnej i śnieżnej zimy, a co za tym idzie, ostrzegają przed niebezpieczną sytuacją na drogach.

– Nie lekceważmy zmiennych warunków na drodze. Mogą one dawać się we znaki zarówno kierowcom, jak i pieszym – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej policji. – Słaba widoczność, opady śniegu i zalegające błoto pośniegowe wymuszają na uczestnikach ruchu drogowego zachowania szczególnej ostrożności.

Policja apeluje, by przed wyruszeniem w trasę zadbać o dobry stan techniczny swego pojazdu. Dopiero, gdy odśnieżymy samochód i zadbamy o czyste, odmrożone szyby, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach.

– Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek. Spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach – dodaje rzeczniczka.

Będąc w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu.

– W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem – apeluje podkom. Sidorko. – Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszmy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

Piesi nie powinni zapominać o elementach odblaskowych. Zwiększy to ich widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć pieszego już ze znacznej odległości. Przechodźmy przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym, ale zachowajmy mimo to wzmożoną czujność.

– Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd – zaleca policjantka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *