Mamy krańcówkę jak marzenie!

12 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie nowego dworca autobusowego na krańcówce przy ulicy Waltera Jankego. W oddaniu budynku udział wziął prezydent, prezes MZK oraz naczelnik WITiK Urzędu Miejskiego.

– Witam Państwa bardzo serdecznie w inwestycji, która jest jednym z elementów dużego projektu transportowego – rozpoczął uroczyste oddanie dworca prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz. – To budynek wartości ponad 300 tysięcy, ale przede wszystkim nowa płyta postojowa, nowe wiaty, nowe przystanki, to o czym marzyliśmy od długiego czasu.

Budynek dworca liczy 61 m2. Znajduje się w nim poczekalnia z krzesłami, kasa biletowa, toaleta dla pasażerów dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także pomieszczenie socjalne, techniczne i toaleta dla kierowców MZK. Budynek jest nowoczesny i wyposażony w najnowszą technologię. Posiada drzwi, które będą same automatycznie się odblokowywać.

– Dworzec wyposażony jest w monitoring wizyjny połączony ze Strażą Miejską, system sygnalizacji włamania i napadu, systemy pożarowe i oświetlenie awaryjne – wylicza Aneta Klimek, rzecznik prezydenta. – W budynku zastosowano ekologiczne ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła i rekuperacji. Jest klimatyzowany.

Ściana od ulicy Waltera Jankego wykonana została w formie fasady wentylowanej, obłożona płytami elewacyjnymi. Nowy obiekt zastąpił stary kontener, ustawiony na krańcówce na przełomie lat 80. i 90.

– Czeka nas rozwój komunikacji i połączeń, które razem z tramwajem będą stanowiły spójną siatkę, nie tylko wewnątrz miasta, ale również z gminami ościennymi i z Łodzią – mówił prezydent. – Prace odbiorowe są na ukończeniu, więc niedługo z dworca będą mogli skorzystać pasażerowie. Myślę, że jest to nowoczesny przystanek, nazywany dla naszych potrzeb dworcem, gdzie będą mogli spokojnie oczekiwać na autobus w ciepłych, dobrych warunkach. Wspólnie z panem wiceprezydentem Markiem Gryglewskim mam zaszczyt podziękować panu Marianowi Wdowiakowi za przepięknie wykonaną pracę. To miejsce zdecydowanie zmieniło swój wygląd, za co panu serdecznie dziękujemy.

Głównym “mózgiem” całego projektu był naczelnik Wydziału Infrastruktury Transportowej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach, Marcin Chmielewski.

– Budowa tego obiektu rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. W przyszłym tygodniu udostępnimy dworzec dla pasażerów. Spodziewamy się, że już w czwartek będzie ogólnodostępny. Mamy nie tylko piękny budynek, ale i solidną nawierzchnię, dostosowaną do ruchu pojazdów ciężkich. Budynek może nie jest wielki, ale myślę, że jest adekwatny do potrzeb – stwierdził Marcin Chmielewski.

Jedną z ważniejszych części inwestycji były roboty drogowe, prowadzone od wjazdu na krańcówkę do placu manewrowego. Zmodernizowano 955 m2 jezdni (539 m2 wykonano z nawierzchni betonowej na wysokości przystanków dla wsiadających i wysiadających, a 416 m2 w nawierzchni asfaltowej). Zniszczoną nawierzchnię z licznymi koleinami i ubytkami sprzed 30 lat zastąpiła znacznie trwalsza jezdnia. Prace obejmowały także wykonanie odpowiednich warstw konstrukcyjnych wraz z wymianą krawężników oraz oznakowanie pionowe i poziome. Zrobiono chodniki (196 m2) nowe nasadzenie zieleni i oświetlenie parkowe. Dla bezpieczeństwa doświetlono trzy przejścia dla pieszych przy dworcu (ulice 20 stycznia, Waltera Jankego i przez pętlę).

– To jest skok cywilizacyjny – podsumował Jarosław Habura, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach. – Dzisiejsze oddanie dworca, to tylko element wielkiego projektu komunikacyjnego, który wraz z tramwajem opiewa na kwotę ponad 200 mln złotych. Liczymy, że ten obiekt będzie jak najdłużej w takim pięknym stanie. Zapraszamy wszystkich do korzystania z tego dworca, myślimy, że od czwartku przyszłego tygodnia.

Dworzec czynny będzie codziennie w godzinach 4.10 – 22.30. Kasa biletowa od  godziny 6.30 do 14.30 w dni powszednie.

Realizacja inwestycji jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (85% kosztów kwalifikowanych) w ramach projektu “Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Miasto pozyskało także dodatkowe dofinansowanie z środków budżetu państwa. Budowa budynku dworca wyceniona była na 378.840 złotych, a przebudowa nawierzchni drogowej 413.895 złotych. Oferta całościowo wyniosła 901.500 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *