Trudny rok dla oświaty

Panująca od marca 2020 roku pandemia odbiła się mocno na wszystkich sektorach życia, w tym na edukacji. Nasze starostwo nie pozostało obojętne na trudną sytuację placówek.

Od marca 2020 roku sytuacja epidemiologiczna wymusiła wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Uczniów objęto tzw. zdalnym nauczaniem. Od września młodzież wróciła do szkół, ale tylko do 18 października, kiedy ponownie wprowadzano zdalne nauczanie, które trwa do dzisiaj.

– Powiat Pabianicki w 2020 roku zabezpieczył nasze szkoły i placówki oświatowe w różne środki ochrony osobistej: w maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, urządzenia UVC do dezynfekcji pomieszczeń, jak również urządzenia do bezdotykowej dezynfekcji rąk – wylicza wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska.

Na potrzeby funkcjonowania oświaty przeznaczono w 2020 roku 40.200 złotych, z czego 77% pokryła subwencja oświatowa, a 23% to środki powiatu oraz pozyskane środki zewnętrzne tj. ponad 7 milionów.

Jak informuje starostwo, liczba etatów nauczycielskich w szkołach ponadpodstawowych pozostała właściwie na porównywalnym poziomie jak w roku 2019 (19 etatów więcej w 2020), pomimo podwójnego rocznika, który wcześniej przyjęty był do szkół.

– Podwójny rocznik przyjęliśmy w roku szkolnym 2019/2020, czyli poprzednim, ale w obecnym roku szkolnym 2020/2021 jest nadal w klasach drugich, a ta sytuacja pozostanie przez najbliższe 2 lata w liceach, a w technikach na 3 lata, co skutkuje, niestety, przepełnieniem uczniów w szkołach – dodaje wicestarosta.

Nabór na rok szkolny 2020/2021 powiódł się pomyślnie. Do pabianickich szkół przyjęto praktycznie wszystkich zainteresowanych, tj. 75,5% uczniów z terenu powiatu pabianickiego. Jest to ten sam poziom, co w latach poprzednich.

– 915 absolwentów było, przyjęliśmy 691 uczniów – wyjaśnia wicestarosta. – W roku szkolnym 2020/2021 liczba uczniów wynosi 2688. Mamy 101 oddziałów, oddziały te są zdecydowanie liczniejsze niż w latach poprzednich.

Starostwo cieszy, że zdawalność egzaminu maturalnego w miejscowych szkołach jest na wysokim poziomie. Najlepszą szkołą pod względem zdawalności jest I LO (na poziomie 95,65%) i II LO (na poziomie 95%). Ze szkół zawodowych jest to ZS nr 2, na poziomie 76%.

– W rankingu szkół według Perspektyw w 2020 roku trzy szkoły ponadpodstawowe z naszego powiatu otrzymały srebrną i brązową tarczę. I LO Srebrną Tarczę, a II LO i ZS NR 2 Brązową. Brane były pod uwagę wyniki matur, olimpiady oraz egzaminy zawodowe. Obecnie nadal w szkołach prowadzone jest nauczanie zdalne, jednakże jesteśmy przygotowani do nauki stacjonarnej w każdym czasie – twierdzi wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *