Lewica ciągle zbiera podpisy

W sobotę, 13 lutego, trwała kolejna zbiórka podpisów pod projektem ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych.

Projekt Lewicy opracowany przez komitet „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” to pokłosie kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

– Ta ustawa zwraca Polkom wolność, zabraną przez PiS! Ta ustawa daje to, co powinno być oczywiste – poszanowanie praw człowieka i możliwość samostanowienia o sobie i swoim ciele! Chcesz podpisać, skontaktuj się ze mną! – apeluje Michał Pietrzak, mocno zaangażowany w sprawę koordynator Wiosny w okręgu 11 z Lewicy Pabianice.

Przedstawiona przez Lewicę ustawa daje:

– prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania, na żądanie kobiety,

– powszechność edukacji seksualnej i zgodność podawanej wiedzy z obowiązującymi osiągnięciami nauki,

– dostęp do powszechnej opieki ginekologicznej w całym kraju, a nie tylko w okolicach wielkich miast,

– regulację obwarowań wokół tzw. „klauzuli sumienia”, aby świadczenie opieki medycznej odbywało się w oparciu o aktualny stan wiedzy medycznej na świecie, a nie w odniesieniu do przekonań i wierzeń.

W Pabianicach zebrano do tej pory około 400-500 podpisów pod projektem ustawy.

– W sobotę podpisało się około 100 osób. 19 lutego, w piątek, wysyłamy zebrane podpisy, aby zarejestrować komitet. Potem ruszymy ze zbiórką podpisów już pod ustawą – informuje Pietrzak. – Bardzo mnie cieszy zaangażowanie pabianiczanek i pabianiczan. Spotkaliśmy ludzi, którzy ze wszystkich zakątków powiatu przyjeżdżali tylko po to, żeby złożyć jeden podpis. Pewna pani przyjechała do nas specjalnie z Dłutowa, żeby jej wnuczka miała możliwość wyboru. To budujące. Ciekawostką był kierowca autobusu MZK (numer linii do wiadomości redakcji), który otworzył okno i, jadąc, groził nam pięściami, obrażał, krzyczał przez nie… Niezbyt ciekawy widok.

foto: Joanna Pietrzak, Elżbieta Żuraw

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *