• Ruszyły przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który będzie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku.

    Do 16 lutego przedłużony został nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac przy NSP 2021 (pierwotny termin 9 lutego). Zmiana ta spowodowana była… zbyt małą liczbą chętnych.

    W Pabianicach zgłosiło się 27 osób.

    Jest to minimum rekomendowane dla miasta tej wielkości – informuje Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

    Pracami spisowymi na terenie całej Polski kieruje prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Nabór na rachmistrzów prowadzą gminni komisarze spisowi.

    – W Pabianicach jest nim z mocy prawa prezydent Grzegorz Mackiewicz – dodaje rzeczniczka. – Kandydat na rachmistrza będzie miał obowiązek wziąć udział w szkoleniu zakończonym egzaminem.

     Udział w spisie jest obowiązkowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośredni, przy pomocy rachmistrza spisowego. Obowiązkowa forma to samospis internetowy.

    Prace spisowe obejmują: 1) prace przygotowawcze; 2) spisy próbne; 3) spis powszechny; 4) badania kontrolne; 5) opracowanie wyników spisu powszechnego; 6) badania uzupełniające; 7) udostępnianie i rozpowszechnianie wynikowych informacji statystycznych.

    Narodowy spis powszechny odbywa się w Polsce co 10 lat. Ma dostarczyć informacje o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej kraju. Metody zbierania danych to samospis internetowy, wywiad telefoniczny i wywiad bezpośredni. Warunki realizacji spisu określa ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Rząd przyjął projekt jej nowelizacji w związku z warunkami epidemii. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zapewnia ochronę danych zebranych w ramach prac spisowych. Więcej informacji na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/.

    Od 15 marca zostanie uruchomiona dedykowana infolinia spisowa pod numerem telefonu: 22 279-99-99.

    Udostępnij