• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Wąskie okna najczęściej znajdują się w kuchni i łazience, czasem też na klatce schodowej lub w wiatrołapie. Poświęcamy im mało uwagi, większą przykładając do okien salonowych. Tymczasem dobór firanki na wąskie okno może całkowicie odmienić jego oblicze. Zobacz, co trzeba wziąć pod uwagę, dekorując wąskie okno.

    Firanka na wąskie okno – jak dobrać kolor

    Wąskie okno najczęściej ma małą powierzchnię (wyjątkiem są pojedyncze okna balkonowe), więc aby je optycznie powiększyć, dobrze jest postawić na jasne kolory. Nie musi to być klasyczna biel, która wbrew pozorom nie we wszystkich wnętrzach prezentuje się równie dobrze. Zamiast niej można sięgnąć po firanki w kolorze srebrzystej szarości, écru, bądź pasteli. Szczególnie dobrze sprawdzi się pastelowy błękit imitujący kolor nieba. W podobnym odcieniu można dobrać zasłony do sypialni, salonu bądź kuchni.

    Ciemne kolory firanek raczej nie będą dobrym wyborem na wąskie okna. Można sobie pozwolić na taki eksperyment tylko w tych wnętrzach, w których okna wychodzą na południe i wpada przez nie dużo światła.

    Firanka na wąskie okno – jaki wzór będzie najlepszy

    Podobnie jak kolor, tak i wzór powinien być tak dobrany, by zadbać o jak najlepsze docieplenie wnętrza. Dlatego – nawet jeśli lubisz – zrezygnuj z wieszania gęsto tkanych ażurowych bądź żakardowych firanek. Niewątpliwie są bardzo dekoracyjne, ale lepiej powiesić je na dużych oknach salonowych niż wąskich kuchennych bądź łazienkowych.

    Na wąskim oknie najlepiej zaprezentuje się firana gładka, bez żadnych dekoracji. Jeśli boisz się, że będą na niej wyraźnie widoczne zagniecenia, wybierz firanę z markizety, dostępną w salonach marki Eurofirany. Ta tkanina się nie gniecie i firanka zawsze wygląda jak świeżo powieszona.

    Firanka na wąskie okno – jak ją upiąć

    Wąskie okno także może być niebanalnie zaaranżowane. Wystarczy zadbać o ciekawe upięcie firan.

    Na wąskim oknie ładnie prezentują się firany na przelotkach, dzięki nim tkanina układa się w symetryczne fale, co sprawia, że okno wydaje się wizualnie nieco większe. Aby je dodatkowo optycznie poszerzyć, warto powiesić firankę nieco szerszą, niż wskazywałby na to rozmiar okna. Dodatkowo powieszone obok zasłony do sypialni jeszcze lepiej wyrównają proporcje. Okno będzie wyglądało na szersze i większe.

    Firanka nie musi być luźno powieszona na karniszu. Jeśli nie zależy ci na tym, by szczelnie zasłaniała okno, zastanów się, czy nie warto wykorzystać chwostów lub taśm marszczących i upiąć ją po bokach okna (lub tylko z jednej strony). Opcjonalnie można firankę związać w połowie długości i nadać jej kształt klepsydry. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku lekkich i zwiewnych tkanin. Jeśli firanka sięga do ziemi, węzeł powinien znaleźć się na wysokości parapetu, aby nie przesłaniał okna.

    Firanka na wąskie okno – zazdrostki zamiast firan

    Mówiąc o firankach, zazwyczaj mamy na myśli długie zwoje tkaniny, które przesłaniają okno od góry do dołu. Tymczasem warto rozważyć jeszcze jedną opcję – zazdrostki. To krótkie firanki wieszane na prętach lub taśmach przymocowanych bezpośrednio do framugi okiennej. Zajmują bardzo mało miejsca, więc doskonale sprawdzą się na wąskich oknach, przy okazji delikatnie poprawią ich proporcje. Chociaż zazdrostki kojarzą się głównie ze stylem rustykalnym, warto przełamywać schematy. Nowoczesne firanki zazdrostki w niczym nie przypominają tych znanych nam z babcinych kuchni.

    Udostępnij