• Wodniacy z Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych prężnie działają, choć do sezonu żeglarskiego jeszcze trzy miesiące.

    Zima sprzyja teorii

    Jak wiadomo, żeglarstwo to nie tylko siła mięśni, ale przede wszystkim mnóstwo wiedzy z różnych dziedzin: meteorologii, nawigacji, teorii żeglowania itp. Woda i wiatr nie lubią niedouczonych śmiałków i szybko weryfikują braki. W ubiegłym roku pabianicki klub zyskał sześcioro nowych sterników morskich oraz dwoje żeglarzy jachtowych, którzy przeszli kurs i z sukcesem zdali egzamin teoretyczny i praktyczny w Jacht Klubie Morskim Gryf w Gdyni (tu należeli wybitni polscy kapitanowie m.in. Leonid Teliga). Teraz sternicy morscy mogą prowadzić jachty żaglowe do 18 m po wszystkich wodach morskich, a żeglarze po wodach śródlądowych. Aby podejść w ogóle do egzaminu na sternika morskiego, wszystkie osoby musiały najpierw odbyć staż morski, tzn. uczestniczyć w co najmniej dwóch rejsach po wodach morskich w łącznym czasie min. 200 godzin żeglugi. Wszyscy taki staż odbyli w Pabianickim Klubie Sportów Wodnych. Świeżo upieczeni sternicy jednocześnie stali się w świetle prawa także motorowodnymi sternikami morskimi.

    Następnym krokiem w pogłębianiu swojej wiedzy i umiejętności miało być przystąpienie do egzaminu na operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC) jesienią ubiegłego roku. Na każdym jachcie podczas rejsu morskiego musi znajdować się osoba z certyfikatem SRC. Epidemia pokrzyżowała te plany. Jednak żeglarze rozpoczęli powtórkę z teorii.

    – Spotkania odbywają się online. Początkowo mieli gromadzić się tylko zainteresowani egzaminem, lecz pomysł szybko przyjął się w klubie i do spotkań dołączyli doświadczeni kapitanowie, którzy oprócz suchej teorii dzielą się dobrą praktyką i doświadczeniem. Spotkania odbywają się co wtorek wieczorem. Mamy nadzieję, że w kwietniu wodniakom uda się podejść do egzaminu – mówi kapitan Krzysztof Grzegorek.

    Jakie są dalsze plany? W maju grupa wodniaków szykuje się do kursu i egzaminu na wychowawców wypoczynku. W dalszych planach jest zdobycie stopnia Nauczyciela Żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego.

    Ruszy kolejna edycja „Jestem THE BEST”

    Pabianicki Klub Spotów Wodnych otrzymał deklaracje od prezydenta miasta i od starosty o kontynuacji programu „Jestem THE BEST” przy współorganizacji Urzędu Miejskiego i Starostwa Pabianickiego. W marcu w szkołach podstawowych i średnich zostanie przeprowadzony konkurs marynistyczny „Polska leży nad Bałtykiem”. Nagrodą będzie uczestnictwo w siedmiodniowym rejsie po Bałtyku na 18-metrowym jachcie Roztocze. Rejs jest zaplanowany na 21-28 sierpnia, a planowana trasa to Kołobrzeg, Christianso, Karlskrona, Władysławowo, Hel, Gdańsk.

    Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas 7. w podstawówkach oraz uczniowie klas 1. szkół średnich. W rejsie uczestniczy sześcioro uczniów oraz wykwalifikowana kadra, na czele której stanie tradycyjnie kapitan i instruktor żeglarstwa Krzysztof Grzegorek.

    Na klubowej stronie można obejrzeć prezentacje ubiegłorocznych laureatów (www.zeglarzezpabianic.pl)

    W zawieszeniu

    Epidemia wywróciła wszystko do góry nogami.

     – Ze względu na obostrzenia oraz w trosce o klubowych seniorów musieliśmy zrezygnować z cotygodniowych spotkań w siedzibie, które odbywały się regularnie co środy i niedziele – powiedział Krzysztof Grzegorek.

    Prace szkutnicze zostały zawieszone, niektóre wydarzenia odwołane (np. Spotkanie z Piosenką Żeglarską, które gromadziło co roku 200 osób na wspólnym szantowaniu). Wodniacy znaleźli na to sposób – spotkania przybrały formę online, a od początku roku ruszyły porządki klubowe w siedzibie, przegląd sprzętu itp. Terminy zbiórki są ustalone do świąt wielkanocnych, a później rozpoczną się przygotowania do otwarcia ośrodka w Nowym Duninowie. Klubowicze odwiedzili właśnie ośrodek, aby sprawdzić jego stan i zabezpieczenia jachtów.

    – Wodniacy sami przyznają, że brakuje im już kontaktów twarzą w twarz, ale liczą, że wkrótce spotkają się na wodzie pod żaglami – dodaje kapitan.

    Kurs na patent

    PKSW planuje zorganizować w 2021 roku kurs oraz egzamin na patent żeglarza jachtowego. Ze względu na epidemię część teoretyczna może być przeprowadzona zdalnie. Cześć praktyczna, jak i egzamin będą w ośrodku w Nowym Duninowie nad Zalewem Włocławskim. Termin kursu zależy od osób zainteresowanych. Klub czeka na chętnych.

    foto: PKSW

    Udostępnij