Nowe obostrzenia na Wielkanoc

Rząd zdecydował dziś o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które mają uzupełnić już istniejące.

– Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, za którą nie będziemy w stanie leczyć obywateli. Musimy uniknąć takiego scenariusza – powiedział podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił się do Polaków o nieprzemieszczanie się w czasie świąt oraz o spędzenie ich w gronie domowników i tylko najbliższej rodziny.

Nowe obostrzenia obowiązywać mają od soboty, 27 marca, do 9 kwietnia.

Zamknięte będą: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2, salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, żłobki i przedszkola (wyjątkiem będą dzieci medyków i służb mundurowych), centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek), wszystkie obiekty sportowe (ograniczone tylko do sportu zawodowego).

Oprócz tego w placówkach handlowych powyżej 100 m2 wprowadza się limit 1 osoby na 20 m2. To samo dotyczyć ma miejsc kultu religijnego. W sklepach do 100 m2 obowiązuje obecny limit, czyli 1 osoba na 15 m2. Nadal będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Politycy zaapelowali także o zdecydowane przejście na pracę zdalną. Administracja publiczna przez najbliższe 2 tygodnie zostanie wysłana na pracę w formie zdalnej.

W czwartek, 25 marca, ministerstwo zdrowia odnotowało rekordowe 34.151 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 520 pacjentów.

W naszym powiecie zachorowały 183 osoby. 3 mieszkańców zmarło. 1591 znajduje się na kwarantannie.