Zmieniamy czas na letni!

W nocy 27/28 marca musimy po raz kolejny przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu – z 2.00 na 3.00. Czy zmiana czasu zostanie nareszcie zniesiona?

W Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa Unii Europejskiej z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie premiera. Ostatnie wydano w 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021.

Ustanowienie czasu letniego jako pierwszy proponować miał już w XVIII wieku… Benjamin Franklin. W zmianie czasu dopatrywano się oszczędności płynących z dopasowania aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Właśnie dlatego czas letni określa się w języku angielskim jako „czas oszczędzający światło dzienne”.

Ustalenie czasu letniego zostało wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Jego celem było również oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona pierwszy raz w międzywojniu, a następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku stosuje się ją nieprzerwanie.

Od kilku lat w Unii Europejskiej trwa dyskusja nad zniesieniem zmiany czasu. W 2019 roku opowiedział się za tym Parlament Europejski. Postulowano, by zmiana czasu w marcu 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Unijne stolice, w tym Warszawa, nie podzieliły jednak tego stanowiska. Projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych. Od marca 2020 roku, gdy na świecie zapanowała pandemia koronawirusa, ustała korespondencja między krajami w tej sprawie. W 2021 wszystkie działania praktycznie wstrzymano. W związku z tym zapowiadany termin zniesienia zmiany czasu jest nierealny i nie wiadomo kiedy on nastąpi…

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2018 roku wykazały, że 84 procent respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu byli również Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynikało, że przeciwko dotychczasowemu rozwiązaniu opowiada się 78,3 proc. Przeważająca większość preferowała wybranie na stałe czasu letniego środkowoeuropejskiego – opowiadało się za nim ponad 74 proc. ankietowanych.

Póki co spać będziemy godzinę krócej…