Szczepienia idą pełną parą. Oddział covidowy przeżywa oblężenie…

Dzisiaj o poranku do pabianickiego szpitala dotarło aż 390 dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.

W tym tygodniu szczepienia mocno ruszają, mamy większą dostawę, co bardzo cieszy – mówi dyrektor ds. administracyjno-technicznych PCM Adam Marczak. – Otrzymaliśmy dziś 100 dawek populacyjnych AstraZeneki, 100 dawek dla osób mundurowych. również AstraZeneki, 90 dawek Pfizera dla osób 70+ oraz dla przewlekle chorych oraz 100 dawek Moderny w ramach drugiej dawki dla seniorów, którzy byli szczepieni około 30 dni temu pierwszą dawką.

Prawdziwe oblężenie przeżywa za to nowo otwarty oddział covidowy. Decyzją wojewody ruszył w środę, 24 marca, o północy. Znajduje się na nim 6 łóżek dla podejrzeń koronawirusa i 65 łóżek dla chorych, w tym 6 łóżek intensywnej terapii.

Stan na godzinę 9.30 to 49 osób na oddziale covidowym oraz 4 osoby podłączone pod respiratory. Od początku funkcjonowania oddziału były 2 zgony. Oddział się zapełniał dość szybko, przez pierwsze 8-10 godzin było już około 25 osób. Przenieśliśmy na oddział część osób z już potwierdzonym wynikiem dodatnim ze szpitala, a część osób była z zewnątrz – informujedyrektor Marczak.

W zeszłym tygodniu koronawirusa potwierdzono u samego dyrektora. Wtedy zmagał się z katarem oraz utratą węchu i smaku. Jak czuje się dziś?

Bez zmian – odpowiada Adam Marczak. – Mija tydzień, objawy są te same, czyli katar, utrata węchu i smaku. Teoretycznie do pracy miałbym wrócić w ten czwartek, ale zobaczymy…

Dzisiaj ministerstwo zdrowia zanotowało 16.965 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 48 osób, w tym 37 ze schorzeniami współistniejącymi.

W powiecie zachorowało 76 mieszkańców. 1.401 znajduje się na kwarantannie.