Dotacje nie dla Pabianic. Kto na górze nas nie lubi?

31 marca wojewodowie opublikowali wyniki III Transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nasze miasto ponownie nie dostało nic…

Do podziału było 1,65 mld złotych. Województwo łódzkie otrzymało ponad 125 mln.

– To już trzecia transza środków w ramach RFIL, która trafia do naszego regionu. Razem to ponad 806 milionów złotych. To największa dotacja finansowa dla samorządów w historii – stwierdził wojewoda Tobiasz Bocheński. Bezzwrotne wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię, stanowią potężny impuls inwestycyjny dla regionów. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. Rządowe środki na inwestycje zmienią na trwałe oblicze naszego regionu.

Nasze miasto złożyło trzy wnioski: o dotację na remont ulicy Widzewskiej, zagospodarowanie Bulwaru im. Kruschego oraz budowę boisk przy SP nr 5 i 17. Niestety, Pabianice z tej sumy nie dostały nic. Wywołało to oburzenie wśród lokalnych polityków.

– III Transza Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozstrzygnięta. Jesteście ciekawi, ile dostały Pabianice? 0,00 złotych!!! Komisja powołana przez premiera Morawieckiego zdecydowała, że na tyle nasze miasto zasługuje. Po raz kolejny. Taki ładny prezent świąteczny – uniósł się radny miejski Gabriel Grzejszczak.

– Żałosne politykierstwo znów brzemienne w skutkach. Tam nie rządzą nasi, więc nic nie dostaną – napisał na Facebooku rozgoryczony radny Antoni Hodak.

Bardziej poszczęściło się gminie Pabianice i Konstantynowi Łódzkiemu. Samorządy, jako jedyne z naszego terenu, otrzymały rządową pomoc.

Konstantynów wnioskował o 1 mln złotych na budowę pełnowymiarowej hali sportowej w systemie pasywnym przy SP nr 1 przy ulicy Łódzkiej 5/7 wraz z niezbędnym zapleczem sanitarno-technicznym i wyposażeniem (prace obejmą wszystkie branże budowlane: architektoniczną, konstrukcyjną, sanitarną, elektryczną, instalację odgromową, deszczową; wykonana zostanie instalacja fotowoltaiczna; zagospodarowany zostanie teren wokół hali). Szacowany koszt całej inwestycji to 9 mln złotych.

Gmina Pabianice wnioskowała o 1 mln 750 tys. złotych na „Rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej w Pawlikowicach o salę gimnastyczną wraz z doposażeniem klasopracowni językowej” (prace obejmują także budowę zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej ze zbiornikami retencyjnymi, zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazu wraz ze zbiornikiem podziemnym oraz instalacji elektrycznych, instalacje wewnętrzne wentylacji mechanicznej, co, cwu i kanalizacji oraz budowę 19 miejsc parkingowych; poprzez zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu i oprogramowania zostanie utworzona klasopracownia do nauki języków obcych, która wesprze kluczowe kompetencje na rynku pracy, a także umożliwi nauczanie eksperymentalne). Szacowany koszt inwestycji to 5 mln 700 tys. złotych.

Oba samorządy otrzymały całą kwotę, o jaką wnioskowały.

Dodaj komentarz