• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Miłośnicy starożytnego Egiptu spotkali się w Redocinach koło Dłutowa. Bohaterem  plenerowego spotkania był prof. Andrzej Niwiński, archeolog i egiptolog, bliski odkrycia nietkniętego grobowca faraona.

    Pod rozłożystym wiązem zasiedli na leżakach i ławach przybyli do Redocin goście.

    – Jest to nasze pierwsze wydarzenie z cyklu „Wiązówkowe spotkania i rozmowy niespieszne” – rozpoczęła Marlena Błażejewska, prowadząca spotkanie, która wraz z Tomaszem Biskupskim, Anną Wajs-Bonikowską i Adamem Błażejewskim zorganizowała to wydarzenie kulturalne. – A „wiązówkowe” dlatego, bo rośnie tutaj ogromny wiąz – dodała.

    Prof. Andrzej Niwiński jest wybitnym naukowcem. Ukończył studia archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim jako uczeń profesora Kazimierza Michałowskiego. Pracuje w Instytucie Archeologii UW. Prowadził cykl telewizyjnych pogadanek o starożytnym Egipcie w audycji Kwant. Jest także założycielem i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. Naukowiec jest kierownikiem tzw. Misji Skalnej, która od 1999 roku działa w Deir el-Bahari. To półkotlina zamknięta od zachodu skalnym klifem o wysokości około 150 metrów. Od lat 60. XX wieku swoje prace prowadzi tam Polska Misja Archeologiczno-Konserwatorska, w ramach której restaurowana jest m.in. słynna świątynia Hatszepsut.

    – Teby były najważniejszym miastem południowego Egiptu, a kult zmarłych w starożytnym Egipcie był wyjątkowo rozbudowany. Domy budowano z gliny, a grobowce z kamienia. Deir el-Bahari było więc jednym z najważniejszych miejsc w Egipcie – mówił prof. Niwiński.

    Prowadzone przez archeologa badania wskazują, że Deir el-Bahari może być miejscem, w którym znajdują się grobowce królów z czasów wczesnej 18. Dynastii.

    Niespodzianką tego wieczoru był pokaz filmu dokumentalnego „A co jeśli nic?” w reżyserii Moniki Krupy, która uczestniczyła w spotkaniu pod wiązem. Dokumentowała ona wykopaliska profesora w 2014 i 2015 roku. Gdy produkcja filmu była już ukończona, twórczyni dokumentu pojechała jeszcze raz do Egiptu w roku 2019.

    – Wówczas zaczęły się dziać rzeczy wyjątkowe. Jesteśmy chyba jedną z nielicznych ekip filmowych na świecie, która miała okazję być na żywo podczas odkrycia archeologicznego. Film nabrał więc nieco innego wydźwięku – powiedziała Monika Krupa, której produkcja walczyła o nominację do Oscara.

    Jeszcze raz zmieniliśmy końcówkę filmu z pesymizmu do optymizmu. Nie mamy jeszcze odkrytego grobowca królewskiego, ale jesteśmy blisko. Egipcjanie jednak wstrzymali wykopaliska, bo chwilowo chcą mieć swoje narodowe osiągnięcia – dodał prof. Andrzej Niwiński.

    W czasie spotkania w Redocinach na skrzypcach zagrała Maria Durajska. Pan profesor podpisywał swoje książki. A ciekawy wieczór zakończył się poczęstunkiem, na stołach bowiem pojawiły się pyszne dania kuchni arabskiej.

    Udostępnij