Jesienna Ziemia Łowicka

Nieborów, Arkadię i Łowicz podziwiali uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez pabianicki oddział PTTK.

– Zaczęliśmy cykl wypraw po Ziemi Łódzkiej, aby udowodnić, że w niedalekiej odległości od Pabianic mamy miejsca warte pokazania turystom – powiedział Zygmunt Szmidt, były prezes PTTK Pabianice.

Wrześniową wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania pałacu w Nieborowie, jednej z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. We wnętrzach można oglądać cenne dzieła sztuki. Turyści zwrócili uwagę na główną klatkę schodową wykładaną holenderskimi błękitnymi płytkami, wśród których nie ma dwóch takich samych. Atrakcją była wystawa czasowa „W podróży” pokazująca wyprawy po świecie polskich podróżników w ubiegłych wiekach. Dodatkowo w Nieborowie spacerowano po zabytkowym parku i zwiedzano Manufakturę Majoliki.

Arkadia była następnym punktem wycieczki. Romantyczny park należący do księżnej Heleny Radziwiłłowej pełen jest sztucznych ruin.

– To zaczarowane miejsce należy do najlepiej zachowanych XVIII-wiecznych zespołów ogrodowych w Polsce – mówi Zygmunt Szmidt.

Po zwiedzeniu zabytkowych parków pabianiczanie wyruszyli do Łowicza. Zaczęli od obiadu w restauracji „Stara Łaźnia”.

W tym budynku w ubiegłym wieku ludzie dbali o czystość – opowiadał przewodnik.

Po posiłku turyści zwiedzali miasto. Na rynku zaciekawił ich samochód napędzany słońcem, zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej.

Interesująca wycieczka zachęciła turystów, aby wiosną zaplanować następne krajoznawcze wyprawy po Ziemi Łódzkiej.

foto: Ol.